Trakya'da Yemeden Dönmemeniz Gereken 6 Lezzet

Trakya'da Yemeden Dönmemeniz Gereken Yemekler

Nevi şahsına münhasır lezzetleriyle adını duyuran şehirlerden bir kısmını bünyesinde bulunduran Trakya bölgesini ziyaret ettiğinizde mutlaka denemeniz ve sevdiklerinize ballandıra ballandıra anlatmanız gereken birbirinden enfes trakya yemekleri için sizi böyle alalım:

Başı Çeker Tekirdağ Köftesi

Trakya'da Yemeden Dönmemeniz gereken yemekler dendiğinde ilk akla gelen tatlardan Tekirdağ köftesi içinde bulunan iki malzemeden ötürü diğer köftelerden ayrılır. İrmik ve dana eti kaburgası. İlginç, değil mi? Ancak ortaya muhteşem bir sonuç çıkaran bu buluşun ana vatanı Tekirdağ olsa da bu işte Selanik göçmenlerinin parmağı olduğu konuşuluyor.

Trakya bölgesi yemekleri: Tekirdağ köftesi

Her Masaya Bir Büyük Lazım: Tekirdağ Rakısı

Tekirdağ, Trakya da yemek yenilecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Çünkü pek çok lezzeti ulusal bir ün yapmış durumda. Bunlardan en özeli de rakısı. Sofralara hoş sohbeti taşıyan sırrın kaynağını bünyesinde bulundurma potansiyeline sahip bu lezzetin üretimi, ülkede pek az yerde yapılıyor.

Ağızları Tatlandıralım: Peynir Helvası

Trakya'da herkesin kucak açtığı bu tatlının doğum yeri hangi şehir belli değil. Ancak Trakya bölgesi yemekleri arasında en ünlülerden biri. Tuzsuz koyun peyniriyle hayat bulan bu tatlıyı ister fırınlanmış olarak ister fırınlanmamış olarak tüketebilirsiniz. Ancak dondurmayla olan harmonisi kendisine hayran bıraktıracak cinsten.

Trakya yemekleri: Peynir helvası

Bulama

Kahvaltı için Trakya da yemek yenecek yerler arıyorsanız bulama yapan bir yer tercih etmeye çalışın. Pekmezvari bir tadı olan bu kahvaltılık ürünün yedikten sonra tadı damağınızda kalacak.  Büyük zahmetlerle sofraya gelen bulamanın içinde üzüm şırası ve çöven otu bulunuyor.

Trakya yemekleri: Bulama

Balık Demeye Gerek Var Mı?

Deniz mahsülleri konusunda oldukça zengin bir mutfağa sahip Trakya, tam rakı-balık yapmalık bir yer. Çeşit çeşit balıklarla gönlünüzü fethecek bu bölgede illa ki spesifik bir tavsiye arzu ederseniz cevap kesinlikle kalkan balığı olacaktır.

Trakya yemekleri: Izgara balık

Oğlak Çevirme

Ziyaretiniz sırasında neredeyse adım başı rastlayabileceğiniz çevirmecileri aklınızı başınızdan alacak. Trakya bölgesi yemekleri arasında en lezzetli tercihlerden biri olacak oğlak çevirme için ünlü mekanlar bile mevcut. Gitmeden önce Trakya da yemek yenecek yerler arasında sıkı bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Trakya yemekleri: Oğlak çevirme

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437752/trakyada-yemeden-donmemeniz-gereken-6-lezzet