Kendinizi Şişkin Mi Hissediyorsunuz? Şişkinlik Sorunundan Kurtulmanın 5 Yolu

Kendinizi her an patlamaya hazır gibi mi hissediyorsunuz. Muhtemelen kilo almanın ötesinde olan büyük bir şişkinlik problemi yaşıyorsunuz anlamına gelmektedir. Şişkinlik sizin günlük hayatınızı etkilediği gibi aynı zamanda kendinizi de rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Kendinizi Şişkin Mi Hissediyorsunuz? Şişkinlik Sorunundan Kurtulmanın 5 Yolu konusunda, bilgi vereceğiz.

Şişkinlik Sorunundan Kurtulmanın Yolları

1- Zor Sindirilen, Gaz ve Şişkinlik Yapan Gıdalardan Uzak Durun

[caption id="attachment_188793" align="alignnone" width="640"] Zor Sindirilen, Gaz ve Şişkinlik Yapan Gıdalardan Uzak Durun[/caption]

Vücutta tüketilen gıdaya verilen tepkilerden ya da sindirim sonucu oluşan şişkinlik, tükettiğiniz besinlerde vücudun ürettiği gaz miktarını belirlemektedir. Tüketilen besinlerin birçoğu ince bağırsaklarda emilirken, bazı lifli gıdalar ya da karbonhidratlar kalın bağırsağa gidecektir. Bu da ciddi bir gaz sıkışmasına neden olurken, karın bölgesinde de şişlik yaratır. Sarımsak, turp, brokoli gibi besinler fazla gaz oluşmasına neden olan besinlerdendir. Bu ürünleri daha az tüketmek şişkinlik oluşmasını engelleyecektir.

 

2- Bol Bol Su İçin

[caption id="attachment_188794" align="alignnone" width="640"] Bol Bol Su İçin[/caption]

Vücudun susuz kalması, bağırsak tembelliğine ve şişkinliğe neden olur. Su şişenizi gün boyu yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir. Susamasanız bile bir kaç yudum içerek günlük su ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Sağlıklı bir insanın günde en az 2.5 Litre su içmesi doğru olacaktır. Su içmek sindirim sisteminizi düzenlediği gibi, kilo almamanızı da sağlayacaktır.

3- Vakit Buldukça Yürüyün

[caption id="attachment_188795" align="alignnone" width="640"] Vakit Buldukça Yürüyün[/caption]

Uzun süre hareketsiz kalmak ve oturmak midenizde gaz sıkışmasına neden olur ve bağırsak rutininizi de bozar. Gün içerisinde fırsat buldukça hareket etmeniz sindiriminize yardım edecektir. Yürümek hem beden sağlığınızı hem de sindirim sisteminizi düzenleyecektir. Fazla kilolarınız varsa bile, yürümekle kilolarınızın da üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

4- Nefes Almak İçin Kendinize Molalar Verin

[caption id="attachment_188796" align="alignnone" width="640"] Nefes Almak İçin Kendinize Molalar Verin[/caption]

Vücudunuzun stres yüzünden yorgun düştüğünde midenize kan gitmeyecek ve sindirim duracaktır. Aynı zamanda vücut, karın yağlanmasına neden olacak olan stres hormonu salgılar. Derin nefes alıp vererek, strese bağlı gelişme gösteren bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

5- Hızlı Yemek Yemeyin

[caption id="attachment_188797" align="alignnone" width="900"] Hızlı Yemek Yemeyin[/caption]

Yemeği hızlı hızlı yemek, az çiğnemek, yediklerinizin bağırsaklarınızda birikmesine neden olur ve yedikleriniz sindirilemez. Kendinize bir iyilik yapmalı ve yemeğinizi yavaş yavaş yemelisiniz. Aynı zamanda yediğiniz yemekleri daha fazla çiğnemelisiniz. Böylece daha fazla tükürük üreterek, en önemli sindirim enzimlerinin salgılanmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sağlıklı Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438404/kendinizi-siskin-mi-hissediyorsunuz-siskinlik-sorunundan-kurtulmanin-5-yolu