Civanperçemi Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hem çiçeği, hem yaprakları hem de sapı faydalı olan civanperçemi, çok sayıda organik madde bulunan içeriği sayesinde şifalı bitkilerden biridir. Peki, Civanperçemi Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Nedir?

Bilimsel adı Achillea Millefolium olan Civanperçemi, Asteraceae ailesinden gelen çok uzun bir geçmişe sahip olan dayanıklı bir bitkidir. Bitkinin de Achillea cinsi en bilinen türüdür.

Civanperçemi Nedir?

Achillea kelimesi kendini ve askerlerini iyileştirmek için bu bitkiyi kullanan eski Yunan kahramanı Aşil den gelmektedir. Millefolium kelimesi ise bu bitkiyi karakterize eden yaprak için kullanılan bir addır.

Civanperçemi, 1 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen uzun ama ince bir bitkidir. Genellikle atık alanları, yol kenarları, dere yatakları, tren raylarının kenarları, çitler ve çimler boyunca yetişebilir.

Tüylü, 5 ila 20 santimetre uzunluğa ulaşabilen, yüksek oranda bölünmüş, ince yeşil yapraklara sahiptir. Bitkiye bilimsel adını veren yaprakların görünüşüdür. Sapı uzun, ince ve yeşil renklidir.

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Antik çağdan beri dünya çapında kullanılan civanperçemi, şifalı olduğu için kullanılmaktadır. Çay olarak kullanılmasının nedeni de şifaları içerisinde bulunduran bitkilere sahip olduğu içindir. Genellikle iltihapları, cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılan Civanperçemi aynı zamanda anksiyete ve uykusuzluğa karşı da yatıştırıcıdır.

Özellikle kadın hastalıkları için de önerilen civanperçemi, ağrıların giderilmesinde de etkilidir.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitki çayını tüketirken dikkatli olunması gerektiği gibi civanperçemi çayını tüketirken de dikkatli olunması gerekmektedir. Günlük tavsiye edilen dozaj aşılmadığı takdirde herhangi bir sorun olmayacağı gibi, dozaj aşıldığında farklı sorunlarla karşılaşılabilir.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın yapımında bitkiye ait olan çiçekleri, yaprakları ve sapları kullanılır. Bu parçalar, taze veya kuru olarak kullanılabilir.

Civanperçemi bitkisi çay yapmak için demlendiğinde içeriğindeki faydalı bileşikler ve organik maddeler, çayın suyuna karışır. Böylece bu maddelerin vücut tarafından emilimi kolaylaşır.

Civanperçemi çayı yapılışı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bitki Çaylarının Faydaları

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438673/civanpercemi-cayi-nedir-faydalari-nelerdir