Ev Yapımı Pratik Sade Dondurma Tarifi

Özellikle küçük çocuğu olan aileler, dışarıdan dondurma almaya çok cesaret edemezler. Kullanılan süt taze miydi? İçerisine olması gerekenden fazla ek gıda konuldu mu? İçerisinde neler var? Gibi sürüp giden sorular, anne ve babaları evde dondurma yapma isteği duymaya teşvik etmektedir.

Ev Yapımı Pratik Sade Dondurma Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Süt: Dondurmanın ana maddesi süt olduğu için kullanılan sütün kaliteli olması, taze olması ve gerçek süt olması gerekmektedir. Hazır ambalajlı süt kullanmak yerine taze sağılmış inek sütü ya da keçi sütü tercih edilmelidir. Eğer doğal süt bulunamıyorsa, süt ile birlikte süt kreması da kullanılması, dondurmanın istenilen kıvamda olmasına yardımcı olur.

Salep: Doğal salep kullanmak, dondurmanın nefis kokmasını sağlar. Doğal salep içerisinde nişasta olmayan saleptir. Bu da aktar ve baharatçılarda rahatça bulunabilir.

Meyve: Eğer dondurmanın sade olması istenmiyor ve meyveli yapmak isteniyorsa; kullanılan meyveler dondurulmuş, kurutulmuş ya da dolapta bekletilmiş olmamalıdır. En güzel aroma taze meyve ile elde edilir.

Karıştırma: Bir dondurmanın çok güzel bir kıvam alması için sürekli olarak karıştırılması ve bunun sonucunda her karıştırma sonunda dolapta bekletilmesi gerekmektedir.

Ev Yapımı Pratik Sade Dondurma Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 

Ev Yapımı Pratik Sade Dondurma Yapılışı

Öncelikle 2 kaşık toz şeker, vanilya ve salep bir kaba dökülerek karıştırılır. Karışımın üzerine bir bardak süt eklenir ve karışımı oluşturan tozların çözülmesini sağlamak amacıyla güzelce karıştırılır. Hazırlanan karışım bir kenara alınarak bekletilir.

Geriye kalan süt tencereye alınarak güzelce kaynatılır. Kaynayan süte geriye kalan toz şeker eklenerek birkaç saniye kadar karıştırılır. İlk aşamada yapılmış olan 1 bardaklık karışım yavaş yavaş kaynayan süt ve şeker karışımına eklenir. Hazırlanan sütlü karışım 30 dakika kadar karıştırılarak pişirilir.

Ev Yapımı Pratik Sade Dondurmanın Püf Noktaları

Pişen muhallebi kıvamındaki dondurma malzemesi ocaktan alınır ve ara ara karıştırılarak karışımın ılıması ve kıvamın koyulaşması sağlanır. Hazırlanan dondurma malzemesi buzlukta 1 saat kadar bekletilir ve çıkartılıp mikser yardımıyla yüksek devirde çırpılır. Bu çırpma işlemi 1 saat kadar buzlukta bekletme ardından karıştırma yani çırpma şeklinde 3 - 4 defa uygulanır. Dondurma katılaşmaya başladığında tahta bir kaşık yardımıyla karıştırılı karıştırılmadığı ölçülür. Eğer tahta kaşıkla rahatça karıştırılamıyorsa ev yapımı pratik dondurma hazır demektir.

Afiyet olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Meşhur Hatay Yemekleri

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441230/ev-yapimi-pratik-sade-dondurma-tarifi