Sosyal Medya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurumlar marka tanıtımlarını ve hizmetlerini paylaşırken kişiler ise bilgi, beceri, haber, günlük yaşanılan olaylar ya da makaleler paylaşabiliyor bu sayede. Hal böyle olunca erişim hızı da bir o kadar büyük oluyor. Kısacası sosyal medya nedir sorusuna ‘paylaşmak’ terimini rahatlıkla kullanabiliriz. 

Peki Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır

Dijital bir çağda yaşadığımız için büyük veya küçük kuruluşlar ya da hizmet veren, bilgi paylaşan kişiler kendilerini tanıtmak, marka adını duyurmak için sosyal medyada aktif olmak zorundalar. Ancak bunu doğru bir sosyal medya yönetimi ile yapmaları gerekiyor. 

Aslında en büyük yanılgı, sosyal medyada bir hesap ya da bir site sahibi olan herkesin, bu konuda kendini bir uzman olarak görmesidir. Basit olarak görünen bu yönetimden doğru verimi alabilmek için bu konuda uzmanlardan destek almak gerekmektedir. 

Sosyal Medya Avantajları ve Dezavantajları

Sosyal medya doğrudan bir iletişim biçimi. Bu yüzden avantajları olduğu kadar dezavantajları da olabiliyor. Sosyal medya avantajlarına değinecek olursak öncelikle güncel bir akışı olduğundan her an neler olup bittiğini öğrenme şansımız oluyor. Bir etkinliğe katılmak istiyorsanız, bir turla geziye çıkmak istiyorsanız ya da bir markanın indirimlerini görmek istiyorsanız her bilgi parmaklarınızın ucunda. 

Düşük bir bütçe ile yayınladığınız reklamlarınızı milyonlarca kişiye ulaştırma imkânı buluyorsunuz. Anında her şeyin en güncel halini görebiliyor ve bilgi edinebiliyorsunuz. 

Sosyal medyanın dezavantajları ise, özellikle gelişim çağındaki çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir mecra. Açılan sahte hesaplar, girilen yanlış siteler ile kişilik kimliklerinden farklı birine dönüşebilirler. Sosyal medya ile her şeyi öğrenebiliyoruz ama sosyal hayattan kopmamıza da neden olabiliyor.

Kurumsal İşletmeler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır

Kurumsal olarak açtığınız sosyal medya hesabınızın sürekli güncel olmasına dikkat etmek gerekir. Anketleriniz, haberleriniz ne kadar güncel olursa, sizi takip eden kişiler tarafından o kadar paylaşılır. Bu yüzden hedef kitlenizi doğru bilgilendirmek, marka adınız için ve gelen talepler içinde oldukça faydalı olacaktır. 

Mesaj içeriklerinizin kaliteli olmasına özen gösterin. Kelimeleriniz ne kadar özenle seçilirse size olan saygı da o kadar artacaktır. Sosyal medyanın tüm nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Kurumsal bir web sitesi ile beraber, diğer tüm mecralarda da hesaplarınız olabilir.

Kurumsal İşletmeler Sosyal Medyada Neden Aktif Olmalıdır

Hedef kitlenize yani tüketicilerinize ulaşmanın en basit yoludur sosyal medya. Gelen olumlu ya da olumsuz tepkileri yani size gelen geri bildirimleri hemen görmenizi sağlar. Hatta bu gelen yorumlar ile hizmetleriniz ya da ürünlerinizle ilgili fikir sahibi bile olabilirsiniz. Sosyal medyada aktif olan kişi ya da kurumlar her zaman bir adım öndedir. 

Düzenli aralıklar ile yaptığınız paylaşımlar, sizi sürekli akılda kalıcı bir hale getirmektedir. Sosyal medyada aktif olmak demek web sitenize gelen ziyaretçi sayısının da hemen hemen aynı oranda olması demektir. Sosyal medyada merak uyandırarak sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. 

Sosyal Medya Kullanımının İşletmenize Avantajları Nelerdir?

Öncelikle müşteri portföyü açısından büyük bir hedef kitleye sahip oluyorlar. İnsanlara daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Önceden kuruluşlar kendi marka isimlerini duyurmak için bütçelerine göre hareket etmek zorunda kalıyordu. Televizyon reklamlarından faydalanamıyorlarsa, broşür, radyo ya da billboard gibi reklam araçlarını da kullanabiliyorlardı. 

Ancak sosyal medyada düşük bütçeler ile milyonlarca kişiye kolayca ulaşma imkânına sahip oldular. Hal böyle olunca kısa vadede büyük bir kitleye hitap etme şansı yakalıyorlar.

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441306/sosyal-medya-hakkinda-bilinmesi-gerekenler