Uyku Açma Yöntemleri

Sabahın erken saatlerinde uyanıp işe ya da okula gitmek çoğu insan için kabul haline gelen rutinlerden biridir. Ancak uykuyu açmak her zaman kolay olmayabilir.

Yaz mevsiminde sıcaktan evden çıkmanın zor geldiği gibi kış mevsimde ise sıcak yataktan ayrılmak gibi bir gerçek vardır. Şimdi hangi yöntemler sayesinde uykumuzu açabileceğimize bakalım.

 

İyi Bir Uyku Şart!

Öncelikle altın kuralı unutmamak gerekir. İnsanın güne zinde uyanmasının sırrı güzel bir uykudan geçer. Çoğu kişinin yaptığı hata güzel bir uyku zamanı geçirmemektir. Bu konuda yapılacak en iyi yöntem vücudumuza biyolojik bir saat belirlemek. Yani aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkmaya çalışmak. Bunu uygulayıp ve verimli uyku saatleri geçirdiğiniz zaman güne daha az uykulu şekilde başladığınızı göreceksiniz. İyi bir uyku için ortalama 7-8 saat uyumanız gerekmektedir.

Uyandığınız zaman içeceğiniz bir bardak ılık su, hücrelerinizin uyanmasına yardımcı olur ve enerjinizin geri kazanılması yardımcı olur.

 

Uyumamak İçin Bitkisel Çözüm

Uykuyu açmanın bitkisel yolları arasında ada çayı bitkisi bulunmaktadır. Araştırmacılar ada çayı özünün kognitif gücü arttırıp güvenli olduğunu açıkladı. Ada çayının etkili olmasının nedenlerinden birisi, sinirleri taşıyan asetilkolinin parçalanmasını engelleyen kolinestraz engelleyici adı verilen bir kimyasal madde olmasıdır. Ada çayı ile ilgili araştırmalar ilk aşamalarındadır fakat ilerleyen vakitlerde daha ileri incelemeler yapılması planlanıyor.

Uyku Açıcı Yiyecek Ve İçecekler

Kahve: En fazla bilinen, çoğu kişinin denediği ya da uyguladığı uyku açma yöntemi olan kahve tüketimi, uykuyu açmaya yarayan en başarılı yöntemlerden biridir.

Yeşil Çay: Siyah çay kadar içermese de bir miktar kafeine sahip olan yeşil çay, kişiye canlılık vererek uyumayı geciktirir, zihnin açılmasına yardım eder.

Siyah Çay: Çayda bulunan kafein uyku açma özelliğine sahiptir. Ancak kişiden kişiye göre değişen düşük kafein miktarı etkili olmayabiliyor. Ne kadar çok çay içerseniz aynı orantıda uyanık kalırsınız. Çay içtikten sonra uykusu kaçan insanlar, kafeine karşı direnci olmayan insanlardır.

Elma: Doğal bir uyku açıcı olarak bilinen elma, içerdiği fruktozun uyku açma etkisi vardır. Kahve kadar ani bir şekilde uyku açma etkisi olmasa da içinde bulunan sukroz ve glikoz kana hızlı karışır.

 

Uykusuzluğun sebep verdiği birçok olumsuzluk var. Bu sebeple, ayrıca daha iyi bir uyku için" uyku kalitenizi artıracak tavsiyeler" yazımızdan destek alabilir, "sağlıklı uyku için öneriler" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443068/uyku-acma-yontemleri