Williams Sendromu Nedir ? Mutluluk Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Oldukça nadir görülen bir hastalık olan Williams Sendromu, 7. Kromozomda görülen bir çeşit genetik hastalığıdır. Cinsiyet gözetmeden her iki cinsiyette de eşit derecede görülme ihtimali olan bu hastalık aynı zamanda mutluluk hastalığı olarak da adlandırılmaktadır.

Nörolojik gelişimi etkileyen bir hastalık olan Williams Sendromu, bu hastalığa sahip olan kişilerin benzer yüz yapılarına da sahip olabildiğini ortaya koymuştur.

Buna da Bakınız: Çocuklarda Kalp Hastalıklarından Korunma Yolları ve Tedavisi

Williams Sendromu Belirtileri ve Etkileri

[caption id="attachment_183158" align="alignnone" width="1280"] Mutluluk Hastalığı Olarak Bilinen Williams-Sendromu[/caption]

Hem sağlık açısından hem de duygusal açıdan çeşitli özellikleri bünyesinde barındıran bu sendroma sahip olanlar her ne koşulda olursa olsun çevrelerinden herhangi bir zarar göreceklerini düşünmezler.

Çevrelerindeki insanlara koşulsuz güven besleyen Williams Sendromundan mustarip olan çocukların özgüvenleri de oldukça gelişmiştir. Her daim mutlu hisseden hastalar dünyada hiçbir kötülük olmadığına inanırlar ve şeffaf bir şekilde yaşamayı savunurlar.

Özellikle çocuklardan çabuk sosyalleşme ve yalana karşı tahammülsüzlük gözlemlenmektedir.

Dans ve Müzik Alanına İlgi Duyarlar

Bu sendromdan mustarip olan bireyler dans ve müzik alanlarına da büyük ilgi duyarlar. Duygusal dünyaları oldukça gelişmiş olan bu bireyler sanatın çeşitli dallarında olağanüstü yeteneklere de sahip olabilirler.

Bu sendroma sahip olan kişilerde genellikle öğrenme zorlukları, motor fonksiyonlarda bozukluk, tiz seslerden rahatsız olma, matematik ile ilgilenmede zorluk yaşama gibi durumlar gözlemlenir.

[caption id="attachment_183159" align="alignnone" width="1280"] Mutluluk Hastalığı Olarak Bilinen Williams-Sendromu[/caption]

Williams Sendromuna Sahip Olan Bireylerde Benzer Yüz Yapısı

Bu hastalığın karakteristik özellikleridir...

Williams Sendromu ile Birlikte Görülebilen Rahatsızlıklar

Williams Sendromu Tedavisi

Williams-Sendromu, herhangi bir kesin tedaviye ne yazık ki sahip değildir. Bu hastalıkta özellikle çocuklar için eğitim planının yapılması gerekmektedir. Çocukların topluma kazandırılması ve yaşıtları ile normal bir ilişki kurabilmesi oldukça büyük önem teşkil eder. Aynı zamanda çocuklarda ileriki yaşlarda görülecek rahatsızlıklar için de önlemlerin alınması şarttır.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443078/williams-sendromu-nedir-mutluluk-hastaligi-hakkinda-bilinmeyenler