Philips Çalışanı Açıkladı: ABD’nin İsteğiyle Türkiye’nin Dinlenmesi İçin Şifreleme Cihazını Değiştirdik!

Bir Hollanda markası olan Philips çalışanı, Türkiye’deki şifreli i görüşmeleri dinleyebilmek için Amerika Birleşik Devletleri’nin istekte bulunduğunu ve ABD’ye bu konuda yardım ettiğini iddia etti. Philips’in eski çalışanı kriptoplog Cees Jansen tarafından kırılması kolay şifreleme cihazlarının Türkiye’ye satıldığını bildirdi. Bu haber Amerikan ve Alman istihbaratlarının dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG ’yi satın almasıyla ortaya çıktı.

Philips Çalışanı Jansen’in Anlattıkları

Hollanda Basını Argos ile röportaj yapan Jansen, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ( NSA ) tarafından böyle bir talep geldiğini ve bu talep sırasında yaşanılanları anlattı.

Almanya’nın yardım etmek istemediğini söyleyen Jansen, üzerine oynayarak şifresinin kolay kırılmasını kolaylaştırdıkları cihazın Aroflex ismini taşıyan bir teleks cihazı olduğunu bildirdi. Bu cihazın aynı zamanda 1976 – 1982 yılları arasında NATO üyeleri arasında iletişimin sağlanması için kullanıldığı söylendi.

Cess Jansen, Türkiye’nin elçilikler ile iletişimi sağlamak ve iç görüşmelerde kullanmak maksadıyla cihazı satın almayı istediğini söyledi. Jansen’in anlattıklarına göre NSA ise bu cihazı kırılması kolay bir şekilde Türklere satmak istedi ve Almanya ise bununla ilgili yapılacak iş birliğini reddetti. Amerikalılar ise Almanya’nın reddetmesinden sonra Hollanda istihbaratı ve Philips ile görüşmeleri başlattı ve sonra bu görüşmeleri sürdürerek devam ettirdi.

Aroxlex Yerine Yeni Bir Cihaz Gibi Beroflex Satıldı

Beroflex cihazının şirkette kırılmasının orijinal olan Aroflex’e göre daha kolay olduğunu söyleyen Jansen, Beroflex satılması halinde Türklerin bunu fark edeceğini düşünmeleri üzerine Aroflex görünümlü fakat Beroflex olan bir cihazın üretilmesini kendisinden istediklerini söyledi. Eskiden yapılanı sorgulamayarak patronlarının isteklerini yaptığını ifade eden Jansen, fikir değiştirerek açıklama yaptığını vurguladı.

The Washington Post gazetesinin yaptığı haberden sonra Cees Jansen'in yaptığı yorum ile bu konu tekrar gündeme geldi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3654692/philips-calisani-acikladi-abdnin-istegiyle-turkiyenin-dinlenmesi-icin-sifreleme-cihazini-degistirdik