Yatırım Maliyeti Nedir? Yatırım Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Hangi alanda çalışılırsa çalışılsın, yeni bir iş kurulacağı veya bir girişim yapılacağı zaman girişimin en başında doğru bir fizibilite yapmak ve sonrasında herhangi bir zarar etmemek için yatırım maliyeti hesaplaması yapılmalı ve bu süreç doğru bir şekilde yönetilmelidir. 

Yatırım Maliyeti Nedir?

Yatırım maliyeti en basit ifade şekliyle bir işyerinin açılabilmesi ile bir defaya mahsus olarak yapılması gereken sürekli olarak o firmada daimi olarak kalacak olan materyaller ve demirbaşlar için yapılan harcamalardır. Yani bir işin başında harcanan sermaye miktarına yatırım maliyeti demek yanlış olmaz. 

Bu noktada yatırımcının harcayacağı maliyeti, iş hacmine ve kurulan iş türüne göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle yatırım maliyet için net bir rakam vermek de söz konusu değildir.

Yatırım Maliyeti Nasıl Hesaplanır ?

Yatırım maliyeti hesaplama için bu işin uzmanları tarafından yapılan belirli yöntem ve teknikler çerçevesinde formüller ve hesaplamalar vardır. Ama bunlar son derece karmaşık olan formüller olarak kimi zaman insanların kafasını karıştırabilir. Biz bu bölümde yatırım tutarı nedir değil hangi kalemlere harcanır sorusuna cevap bulacağız. Çünkü bir yatırımcı olarak bu kalemleri bilmek çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Temel yatırım kalemleri işe şunlardır:

SGK Kayıtları için

Yatırım Maliyeti Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3674523/yatirim-maliyeti-nedir-yatirim-maliyeti-nasil-hesaplanir