Kılıçdaroğlu Doları Yorumladı ve Şimdi CeHaPe Diyecekler Dedi!

Doların yükselişinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu doları yorumlayarak,

"Londra'daki bir avuç tefeciyi Türk lirasına operasyon yapacak hale kim getirdi? Şimdi diyecekler Ce Ha Pe diye. Türk lirası neden bu hale geldi? Türkiye'nin gerçeğini tüm dünya biliyor"

diye söyledi.

Karar TV yayınına katılarak gündem açıklamaları yapan Kemal Kılıçdaroğlu, dolar kurunun 7.24 TL’yi aşmasına yorum yaptı ve sözlerine

"Londra'daki bir avuç tefeciyi Türk lirasına operasyon yapacak hale kim getirdi? Şimdi diyecekler Ce Ha Pe diye. Türk lirası neden bu hale geldi? Türkiye'nin gerçeğini tüm dünya biliyor. Merkez Bankası'nın rezervlerini tüm taraflar biliyor, Merkez Bankası'nın bağımsız olmadığını herkes biliyor. Devalüasyon yaşıyoruz aslında. Londra'yı mı, bizi bir avuç tefeciye mahkum eden yönetimi mi sorumlu tutacağız?"

şeklinde devam etti.

Kılıçdaroğlu, ‘Vatandaş Neden Dolara Yatırır da Türk Lirasından Kaçar?’ Dedi.

Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada önce

‘Bizim bankalarımızda vatandaşların mevduatının yüzde 53.9'u dolar bazında’

dedi ve ardından Karar TV yayınında:

"Vatandaş kendi geleceğini dolara yatırmış vaziyette. Vatandaş neden dolara yatırır da Türk lirasından kaçar? Türk lirasına güveni sağlayacak mekanizma ekonomidir. Ekonomi üretiyorsa, istihdam yaratıyorsa, ihracatınızı artırabiliyorsanız Türk lirasına güven artar. Türk lirasına karşı operasyon yapılıyor deniliyor. Londra'da oturanlar neden dolara, euro'ya operasyon yapmıyorlar da neden Türk lirasına yapıyorlar? Bütün Cumhuriyet hükümetlerinin harcadığı para 713 milyar dolar. AKP'nin 17 yılda kullandığı para 2 trilyon ise 346 milyar dolar. Yaklaşık 3 buçuk katı. Parayı üretime yönlendirmezseniz Türkiye'yi güçlü kılamazsınız."

Sözlerine yer verdi.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4334406/kilicdaroglu-dolari-yorumladi-ve-simdi-cehape-diyecekler-dedi