Yaramaz Çocuk Yunanistan Ege Krizini Ateşlemek Mi İstiyor?

Bilindiği gibi, Türkiye Yunanistan devletleri arasında yaşanan birçok tatsız durum, geçmiş yıllardan beri devam etmektedir. Türk ve Yunan medeniyetleri arasındaki mücadelelerin en önemli başlangıcı olarak, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u (Konstantinopolis) fethetmesi gösterilebilir. 

Çünkü bu fetih, hem yeni bir çağın başlangıcı olmasından dolayı önemlidir. Hem de köklü bir geçmişi olan Bizans İmparatorluğu (Doğu Roma İmparatorluğu)’nun sonunu getirmiş olmasından dolayı çok önemlidir.

Osmanlı idaresi altında bulunan Yunan topluluklarının gerçekleştirdiği çok sayıdaki isyanlar tarihte yerini almıştır. En sonunda da on dokuzuncu yüzyılda Osmanlı Devleti’nden bağımsız olduklarını ilan etmeleri de önemli bir detaydır.

Birinci Dünya Savaşı döneminden hemen sonra Anadolu’yu işgal etmeye kalkışmaları, 12 Ada konusundaki siyasi anlaşmazlıklar da bunların devamı olarak görülebilir. Kıbrıs Harekatı ve Kardak Krizi de Türkiye ve Yunanistan’ın siyasi ilişkileri konusundaki çok önemli, ayrı konulardır.

Sırada Hangi Kriz Var?

İki ülke arasında yaşanan olayların geneline bakıldığında, sıradaki krizin de doğal olarak siyasi bir kriz olduğu kolayca anlaşılmakta. İki ülkenin yaklaşık yüz yıldır süren sınır mevzusu, bu konuyla beraber daha da alevlenecek gibi duruyor.

Mart ayında, Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen bir emirden sonra sınır kapıları açılmıştı. Çok sayıda mülteci, güvenli gördükleri Avrupa ülkelerine sığınmak için kara yoluyla Yunanistan’a gitmeyi, şişme botlara binerek gitmekten daha güvenli bulmuştu. Binlerce sığınmacı, Yunanistan sınırına ilerlemişti.

Fakat farklı bir kültüre sahip olan Suriyeli mültecilerin ülkeye kabul edilmeyeceği de, Yunan polisleri tarafından gösterilmişti. Sert tavır ile beraber, tüm dünya tarafından anlaşılmıştı. Ayrıca Türkiye’nin sınır kapılarını açmasıyla oluşan göçmen akınından dolayı, Yunan hükümetinin komşularına olan bakış açısı da olumsuz bir hal almıştı.

Türkiye İçin Yunanistan’dan Sınır İhlali İddiası

Türkiye, Edirne ili aracılığıyla Yunanistan’ın sınır komşusu olan bir ülke halindedir. İki ülke arasındaki sınır noktası, Meriç (Yunanca Evros) Nehri’nin Edirne içinde bulunan başlangıç noktası olarak belirlenmiştir.

Türkiye sınırından gelerek ülkeye girmeye çalışan Suriyeli mültecileri engellemekle görevli olan Yunan polislerinin en büyük önlemi ise dikenli çitler. Bu büyük çitlerin sürekli olarak Türkiye sınırına yaklaştırılmasından dolayı, bölgeye Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından asker sevk edildiği biliniyor.

Türk askerlerinin tek amacı, Yunan polisleri tarafından kurulmakta olan dikenli çitlerin Türkiye sınırına yaklaşmasına engel olmak gibi görünüyor. Fakat Yunan yetkililer, sınır bölgesinde bulunan Türk askerlerinin, on altı dönümlük bir araziyi işgal ettiklerini söylüyorlar.

Yaklaşık otuz beş kişilik bir özel kuvvet birliğinin de, Meriç nehrinin doğu tarafında kamp kurmakta olduğu da iddia ediliyor. Bu yaşananlar üzerine, Yunanistan’ın eski Dışişleri Bakanı Kotzias, “Ülkenin her yeri, en iyi halde korunmalıdır!” diyerek tepkisini gösterdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, Türk askerleri tarafından on altı dönümlük bir Yunan arazisinin işgal edildiği haberlerini, uydurma olmakla suçladı. Tüm bunların dışında olarak, Türkiye’ye yakın olan Rodos, Midilli, Sakız ve Sisam adalarının da Yunan ordusu tarafından silahlandırıldığı biliniyor.

Halbuki bu adaların, Lozan Anlaşması’na göre silahsız bölge olarak kalması gerekmektedir.
Türkiye Yunanistan arasında meydana gelen bu yeni sorunun, kıta sahanlığı ve Kıbrıs ile alakalı sorunlarla da bir araya geldiği zaman nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4720939/yaramaz-cocuk-yunanistan-ege-krizini-ateslemek-mi-istiyor