Motorsikletli Saldırganlar Nijerya’da 23 Kişiyi Öldürdü

Nijerya’da motorsikletli saldırgan bir grup, köyde dehşet saçtı. Ellerindeki ağır silahlar ile insanların üzerine ateş eden saldırganlar 23 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.

Batı Afrika’nın ülkelerinden olan Nijerya’da yaşanan olay ulusal medyada büyük tepki çekti. Zamfara eyaletinde bulunan Ruwan- Tofa köyüne saldıran motorsikletli grubun ellerinde silahlar bulunmaktaydı. Silahlı grup köy halkına saldırıda bulundu. Saldırı sonucu 23 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı.

Konuya ilişkin olarak Zamfara Eyalet Polis Sözcüsü Muhammed Shehu açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda saldırı olayını doğruladı ve bölgeye çok sayıda güvenlik gücünün hareket ettiğini bildirdi. Konuya ilişkin geniş çaplı soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi.

Kabileler Arası Çatışmalar Var

Zamfara eyaletinde çatışmalar ve saldırılar durmak bilmiyor. 4 yıldır süren çatışmalarda hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ve çiftçilik yapan bazı kabileler arasında büyük çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda çok sayıda insan hayatını kaybediyor.

Fulani kabilesi hayvanlarını otlatmak maksadı ile ülkenin güneyine doğru göç yapıyorlar. İddialarına göre çiftçi kabileler Fulanilerin hayvanlarını çalıyorlar. Ayrıca Fulani kabilesine saldırılar düzenliyorlar.

Bu çatışmalar büyük kayıplara neden oluyor. Bu zamana kadar yaşanan çatışmalarda 2 bin civarından insan hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi göç etmek zorunda kaldı ve malları zarar gördü.

Geçen sene Zamfara Eyaleti Valisi Bello Muhammed Matawalle’nin aracı olması ile iki çete arasında barış anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma ile çatışmalar nispeten azalmıştı. 2 bin üzerinde çete üyesi barışa sadık kalarak silahlarını devlete teslim etmişti.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4852686/motorsikletli-saldirganlar-nijeryada-23-kisiyi-oldurdu