Halk tv ve Tele 1 Kanallarına 5 Gün Yayın Durdurma Cezası Verildi!

RTÜK tarafından alınan karar doğrultusunda Halk TV ile TELE 5 için 5 gün boyunca yayın durdurma kararı alındı. Her iki TV kanalının ekranlarının beş gün süreyle kararacağı açıklandı. Program durdurmak yerine kanal karartma kararının alındığı belirtildi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı tarafından alınan karar şu şekilde açıklandı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'medya virüsünden kurtulacağız' sözlerini RTÜK’te kendisine 'emir telakki eden' anlayış muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı.”

Karar Oy Çokluğu ile Alındı!

İlhan Taşçı yaptığı açıklamaya şu şekilde devam etti:

“Bugünkü Üst Kurul toplantısında, TELE 1 ve Halk TV’ye 5 (beş) gün yayın durdurma cezası verildi. Karar oyçokluğuyla alındı. RTÜK’ün belirleyeceği tarihler arasında 5 gün boyunca bu televizyonların ekranları karartılacak. Genel yayın türünde, ulusal düzeyde yayın yapan kanallara mevcut yasa kapsamında RTÜK tarihinde ilk kez ekran karartma cezası uygulanacak.
Bu doğrudan doğruya, iktidarı sorgulayan, eleştiren yeri geldiğinde yanlışını haberleştiren, hakikatin izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması, karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün “bel kemiği” kırılmıştır.”

Açıklamada: 'Tekrar Aynısı Yapıldığında İptal Edilecek'!

Taşçı açıklamasında,  

“Ağır ceza kadar vahim olan diğer bir nokta ise bu televizyon kanallarının aynı maddeden 1 (bir) kez daha ceza almaları halinde bu kez kanalların lisansları iptal edilecek. Yani ekranları tamamen karartılacak, fişleri çekilecek, televizyonlar kapatılacak. Yalnızca bu televizyon kanalları değil, Türkiye’nin basın özgürlüğü sayfası kapanmış/kapatılmış olacak. Basın özgürlüğü mücadele sayfasında bu dönem kara bir leke olarak yerini alacak."

diye belirtti.

RTÜK Üyesi Konuralp RTÜK’ün Kararına Tepki Gösterdi!

RTÜK üyesi Okan Konuralp, RTÜK’ün kararına tepki gösterdi ve,

“RTÜK, bugünkü toplantısında Halk TV ve TELE 1’e oy çokluğuyla 5 gün ekranlarını karartma cezası verdi. Kararlar basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir müdahale olduğu kadar siyasi iradenin medyadaki çaresizliğinin de somutlaşmış halidir”

dedi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4939648/halk-tv-ve-tele-1-kanallarina-5-gun-yayin-durdurma-cezasi-verildi