Yunanistan ve Kıbrıs Türkiye’ye Karşı Birlik Oldu

Yunanistan ve Kıbrıs gerçekleştirdikleri görüşme sonrası Türkiye Hükümetine karşı diplomatik bir birliktelik kurdular. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Atina’da bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrasında Doğu Akdeniz’de kışkırtıcı tavırlarda bulunan Ankara’ya karşı diplomatik cephe oluşturduklarını ifade ettiler.

Görüşmeye dair açıklamalarda bulunan Nikos Dendias;

“ Her zamanki yakın koordinasyonumuz bağlamında bölgedeki son gelişmeleri de ele aldık. Özellikle Irak’tan Libya’ya tüm bölgeyi istikrarsızlaştıran Türkiye’nin süregelen hak ihlallerinden duyduğumuz endişeyi dile getirdik. Uluslararası hukuka dayalı bir diplomatik cephenin kurulduğunu teyit etmemiz de ayrıca önemlidir.”

İfadelerinde bulundu.

Kıbrıs ve Yunanistan’ın aldığı kararların her türlü hukuka ve Bileşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olduğu belirtildi. Açıklamalarına devam eden Dendias;

“ Yunanistan ve Kıbrıs, Avrupa ailesinde bu konuyu defalarca kınadı, yaptırımlar uyguladı ve Türkiye’yi uluslararası hukuka uymaya çağırdı. Türkiye duymazlıktan gelmeye ve meydan okumaya devam ediyor. Türkiye, sürmesi durumunda bölgemizde Pandora’nın kutusunu açacak araştırmaları yapmaya devam edeceğini açıkladı.”

İfadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Konuyu Görüşecek

Açıklamalar arasında çapıcı ifadeler yer aldı. Dendias, bir sonraki Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlar Konseyi’nin, Türkiye’nin konusunu detaylı olarak ele alacağını ifade etti. Ayrıca görüşmede Kıbrıs sorununun da ele alındığı ifade edildi. Konuya ilişkin olarak Dendias;

“ Amacımız, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa mevzuatının ilgili kararlarını esas alarak, garantilerin kaldırılması ve müdahale hakkının yanı sıra, işgal kuvvetlerinin geri çekilmesiyle müzakereleri yeniden başlatmaktır.”

Açıklamalarında bulundu.

Görüşmenin diğer kanadı olan Kıbrıs’tan da açıklamalar geldi. Görüşmeye ilişkin olarak Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, görüşmenin Doğu Akdeniz’deki rahatsız edici olaylardan kaynaklı olarak gerçekleştiğini ifade etti. Hristodulis açıklamalarında;

“ Yunanistan ve Kıbrıs uzun zamandır uluslararası topluma, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı eylemlerini ve Türkiye’ye karşı hoşgörünün onun davranışını benzeri görülmemiş şekilde tırmandırmasına yol açacağını işaret etti ve bugün yaşadığımız şey tam da bu. Kıbrıs, Yunanistan, Libya, Suriye, Irak ve daha fazlası.”

İfadelerinde bulundu.

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4950037/yunanistan-ve-kibris-turkiyeye-karsi-birlik-oldu