46 Ülkeden Çinin Doğu Türkistan Politikasına Destek!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 44. toplantısında Belarus’un, Çin’in Doğu Türkistan üzerinde terör ile bölücü gruplara yönelik mücadelesini destekleyici mektubunu 46 ülkenin temsilcisi imzaladı.

Aralarında Müslüman ülkelerinde imzalarının yer aldığı mektupta

“Pekin'in, Sincan bölgesinde terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele etmek için aldığı önlemlerin bölge halkının insan haklarını güvence altına almasını takdir ediyoruz. Sincan'da son 3 buçuk yıldır hiç terör olayı yaşanmadı ve bölge yeniden huzur ve istikrara kavuştu"

sözleri kullanıldı. Mektupta 46 ülke temsilcisi ise Çin’e yönelik yapılan asılsız suçlamalarda bulunma girişimlerinin de durdurulması için çağrı yaptılar. Belarus’un Pekin açıklamalarına destek veren 46 ülkeler ise şu şekilde:

Avrupa Parlementosu Milletvekili Tepki Gösterdi!

Avrupa Parlamentosundan Milletvekili Raphael Glucksmann ise sosyal medya üzerinden aşağıdaki listeyi yayınladı ve

"Listedeki 46 hükümet gibi (Doğu Türkistan'daki) suçları destekleyenler var, Avrupa liderlerimiz gibi sessiz kalan ve sessiz kalarak buna izin verenler var. Ve dünyada sessizliği kırmak için seferber olan insanlar var"

sözlerini kullanarak tepki gösterdi.

ABD:Toplama Kamplarında 3 Milyon Doğu Türkistanlı Bulunuyor!

Birleşmiş Milletler, HRW, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ve çeşitli insan hakları örgütlerine göre ise Çin yönetiminin 2017 yılından itibaren Doğu Türkistan’ın genelinde 300 civarında toplama kampı bulunuyor.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın edindiği verilere göre bu toplama kamplarında 3 milyon kadar Uygur ve farklı azınlıklardan kişiler ise zorla tutuluyor. 500 bin civarında Uygur çocuğunun ise ailelerinde koparılıp ÇKP’li görevlilerin gözetiminde olan yetimhane veya yatılı okullarda asimilasyona tabi tutulduğu ifade ediliyor.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4959699/46-ulkeden-cinin-dogu-turkistan-politikasina-destek