Tarım ve Orman Bakanlığı Dağ Keçilerinin Vurulması İçin İhale Açtı! Dersim Ayaklandı!

Dersim'de 17 dağ keçisinin avlanması için ihale açılması Belediye Başkanı Maçoğlu'nu çileden çıkardı. Avcılar bizi karşısında bulur, açıklaması ile gündeme bomba gibi oturan Maçoğlu dağ keçilerinin Dersim için özel bir anlama sahip olduğunun altını çizdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü , Dersim için kutsal bir anlamı olan dağ keçilerinin avlanması için Türkiye genelinde ihale açılışı yaptı. 13 Temmuz 2020 tarihinde Dersim'e bağlı Salördek, Çıralı, Aliboğazı ve Büyükyurt bölgelerinde toplam 17 dağ keçisinin öldürülmesi için düzenlendi. 

Dersimliler Ayaklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açılan bu sıra dışı davaya Dersimliler ve çevre örgütler tepki gösterdi. Nesli tükenmek üzere olan hayvanlar arasındaki dağ keçileri ve Bezuvarların öldürülmesinin yasaklanması gerektiğini, koruma altında olmalarının zorunlu olduğunu ifade ettiler. 

Karşılarında Bizi Bulur

Olay ihale ile ilgili açıklama yapan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yaban yaşamının insan hayatının soluk borusu hatta nefesi olduğunu ifade etti. " Bir canlının hayatı ihaleye çıkarılabilir mi? " sorusu ile bu olay ihaleye karşı olduklarını ifade eden Maçoğlu şu ifadelere yer verdi:

“Bu konuyla ilgili konuşmak bile şaka gibi. Bu canlıların hayatlarını ihaleye çıkarmak yasalarla tarif edilemez. Dağ keçilerinin avlanmasının ihaleye açılması kesinlikle suçtur bunu tartışmak bile çok yanlış. Bu coğrafyadaki canları sonlandırmak hangi yasanın gereği olabilir? Ya da hangi birimin spor niyetine zevki ve keyfine sunulabilir?”

Bu süreçte karşılarına kim gelirse gelsin şehre inildiği andan itibaren karşılarında olacaklarını açıklayan Maçoğlu, olayın tamamen canice bir durum olduğunu ifade etti. 

Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım Sessiz Kalmadı

Tunceli Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım ise bu olay ihalenin yani avcıların tahribat amaçlı yapacakları aksiyonların uluslararası hukuka uygun olmadığını ve bu ihale karşısında hukuki olarak da karşılarında olacaklarını belirtti. 

" Zaten ihalenin yapılması uluslararası hukuka ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatına aykırı” 

diyerek ihalenin uygulanamayacağının altını çizdi. 

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4993439/tarim-ve-orman-bakanligi-dag-kecilerinin-vurulmasi-icin-ihale-acti-dersim-ayaklandi