MEB Açıkladı! Meslek Lisesi Öğrencileri O Tarihte Staja Başlayacak!

Covid-19 ile mücadele sürecinde önemli kararların merci olan Milli Eğitim Bakanlığı , milyonlarca meslek lisesi öğrencisini ve ailesini etkileyen kararı açıkladı! Meslek lisesi öğrencileri o tarihten itibaren staj eğitimlerini alabilecekler. 

Meslek Lisesi Stajları Ne Zaman Başlayacak?

Türkiye'de meslek lisesi eğitimi iki ana eğitim tipini birlikte yürütmektedir. İlki akademik derslerin olduğu okul ortamında yürütülen öğretim süreci, ikincisi ise alınan eğitimin uygulanmasını sağlayan staj eğitimi sürecidir. Her meslek lisesi öğrencisi aldığı 4 yıllık eğitim içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen süre boyunca işletme deneyimine sahip olmalıdır. 

2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı koronavirüs önlemleri nedeniyle uzaktan eğitim şeklinde devam ediyorken, meslek lisesi öğrencileri için önemli bir konu gündeme geldi. Staj yapacaklar mı? Staj yerleri nasıl belirlenecek? İşletmeler kaç öğrenci kabul edecek? 

Meslek Lisesi Stajları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı güncel kararı ile 28 Eylül 2020 tarihinde meslek lisesi stajları olarak da bilinen işletmede beceri eğitimi veya staj uygulaması yerine getirilebilecek. İşletmelerin Covid-19 ile mücadele kapsamındaki alınması gereken önlemleri alması, okulun staja izin vermesi ve velinin de izni ile meslek lisesi öğrencisi staj yaparak, öğrenim gördüğü mesleği pekiştirebilecek. 

Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü 'ne bağlı Anadolu ve Mesleki Teknik Eğitim bölümlerinde lise stajları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen bildiri ile 28 Eylül 2020 tarihinde başlatılabilecek. Meslek liselerinde staj olacak mı? Staj ne zaman başlıyor sorusu Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Meslek lisesi öğrencileri ve velisi tarafından merakla sorulurken, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde geçerli olmak üzere staj programı belirlendi. Yüz yüze eğitim sürecinin askıya alındığı bugünlerde 28 eylül tarihinden itibaren işletmede beceri eğitimi ve staj programları uygulanabilecek.

Staj Yeri Nasıl Seçilecek?

İşletme deneyimi yaşamak isteyen lise öğrencileri iki şekilde staj eğitimi alabilecek. İlki şirket bazlı eğitim, ikincisi ise okulda eğitim şeklinde olması planlanmaktadır. Şirket ile anlaşma yapmak istemeyen velilerin öğrencileri okulda gerekli önlemlerin alınması koşulu ile staj eğitimini tamamlayabilecek. Okulda staj yapmak istemeyen yani işletme stajı yapmak isteyen öğrenciler için ise okul - işletme - veli izni ile firma stajı uygulanabilecek.  

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5509391/meb-acikladi-meslek-lisesi-ogrencileri-o-tarihte-staja-baslayacak