Osman Kavala'nın Bireysel Başvurusu Anayasa Mahkemesi Tarafından 7'ye 8 Oyla Reddedildi

İş insanı Osman Kavala Gezi Parkı davası ile tutuklandıktan sonra beraat etmiş fakat aynı gün 15 Temmuz darbe girişim suçlamasının yer aldığı bir dosya ile tutuklanmıştı. 17 Aralık 2020 tarihinde mahkemeye çıkan Kavala için tutukluluk halinin devam etmesi kararı verilmişti. Duruşmaya çıkmadan önce AYM'ye bireysel başvuruda bulunan Osman Kavala'nın başvuru süreci 17 Aralık sonrasına programlanmıştı. 

Osman Kavala AYM Bireysel Başvurusu Reddedildi

Beraat etmesi gerekirken uzun süre tutuklu kaldığını iddia eden Osman Kavala,  'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ ilişkin yaptığı bireysel başvurusundan sonuç alamadı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 7'ye 8 oyla red kararı aldı. 

2019 Yılında da Reddedilmişti

2019 yılında yaptığı AYM bireysel başvurusunda 5 kişiye 10 kişinin oyu ile ret kararı verilen Osman Kavala AYM tarafından bir kez daha reddedilmiş oldu. Fakat bu sefer ucu ucuna bir oylama yaşandı. 

Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün'den "İhlal Yok" Oyu

Geçtiğimiz hafta izin kullanan ve 10 Ocak 2021 tarihinde emekli olacak olan Anayasa Mahkemesi üyesi Burhan Üstün bugünkü toplantıya katılarak "ihlal yok" oyu verdi. 

2019 yılında yapılan başvurusunda da ret aldığını ifade eden avukatları, "tutuklama tedbirinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluk incelemelerinin hakim/mahkeme önüne çıkarılmaksızın yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği" hakkındaki iddiaları tekrarladı. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi "Serbest Bırakılması" Çağrısı Yapmıştı

Kavala'nın tutuklandığı dönemde açıklama yapan AİHM Büyük Daire ise "Osman Kavala’nın 'siyasi nedenlerle' ve 'insan hakları savunucularını susturmak' amacıyla tutuklandığı" gerekçesi ile "derhal serbest bırakılması" çağrısını yapmıştı. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5934935/osman-kavalanin-bireysel-basvurusu-anayasa-mahkemesi-tarafindan-7ye-8-oyla-reddedildi