Yeni Yıla ‘Zam’lı Başlangıç: Elektrik Faturaları 20 Lira Artacak

Yeni yılın ilk gününde vatandaşlara zam haberi geldi. Doğalgaza yüzde 1, elektriğe yüzde 6 zam yapıldı. Konu ile ilgili olarak Elektrik Mühendisleri Odası, vatandaşların elektrik faturalarına nasıl bir farklılık geleceğine dikkat çekti. Elektrik Mühendisleri Odası “163.4 TL olan elektrik faturası 20 TL’lik artışla 183.4 TL’ye yükseldi” diyerek vatandaşa açıklama yaptı.

BOTAŞ Zam Haberini İnternet Sitesinde Duyurdu

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş’nin internet sitelerinde Ocak ayına ilişkin tablo yayınladı. Bu tabloya göre doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapıldığı görüldü. Bundan böyle yeni yılın ilk ayından geçerli olmak üzere BOTAŞ, konut tüketicileri için doğalgaz dağıtım şirketlerine yüzde 1 artış uygulayacak. Böylelikle 1000 metreküp doğalgaz için artık 1.264 TL ödenecek. Elektrik üretim santralleri, ticarethane ve sanayi için de ödenecek tutar 1.414 TL olacak.

Yeni Yılda Elektrik de Zamlı

Yeni yılın ilk gününde yapılan zam yalnızca doğalgaz ile sınırlı kalmadı ev elektiriğe de zam yapıldığı duyuruldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun, Resmi Gazete mükerrer sayısında yayınlamış olan kararına göre artık elektriğe yüzde 6 zamn uygulanacak.

Yeni Yılda Yavuz Sultan Selim Köprüsü de Zamlı

Yeni yılda zam uygulanacak olan köprülerden bir tanesi de yap işlet devret yöntemiyle yaptırılmış olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü oldu. Dolar üzerinden geçiş garantisi verilen köprüde artık bir otomobilin geçiş ücreti 27,50 TL olarak uygulanacak. Dolayısı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yeni yılda yüzde 25,5 zam yapılmış oldu. Artık bu köprüden geçecek olan minibüsler 36,50 TL, otobüsler 67,50 TL, kamyonlar 171,50 TL, tırlar 213,50 TL ve motosiklerler de 19,90 TL ödeyecek.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5945343/yeni-yila-zamli-baslangic-elektrik-faturalari-20-lira-artacak