Yeşil Çay Nasıl Demlenir French Press | Evde Yeşil Çay Nasıl Kurutulur

Sindirimi düzenleyen, kan basıncını düşüren, kanser ile mücadelede büyük bir koruyucu olan yeşil çay nasıl demlenir ? French Press ile çay demleme püf noktaları nelerdir? Sağlıklı bir bitki çayı içmek için yeşil çay nasıl içilmeli? İşte, yeşil çay tüketme ipuçları!

Yeşil Çay Nasıl Demlenir French Press

Onlarca faydası bulunan yeşil çay nasıl demlenir ? Sağlıklı beslenme konusuna önem veriyorsanız, hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı bitki çayı demleme yöntemlerini öğrenmelisiniz. Böylece hem lezzetli hem de besleyici çay içme şansı yakalarsınız. İşte, yeşil çay tüketmeden bilmeniz gerekenler.

Yeşil Çay Nasıl İçilmeli ?

Bitki çayları arasında önemli bir yere sahip olan yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Aynı anda stresi azaltan, antioksidan, sindirimi kolaylaştıran, enerji yükselten ve kan basıncını düzenleyen bir bitki çayı olan yeşil çayı dikkatle demlemelisiniz. Aksi takdirde vücudunuza alacağınız faydalı bileşenleri kaybedebilirsiniz. Öncelikle yeşil çayı yapraklı mı yoksa poşetli mi demleyeceğinize karar vermeniz gerekmektedir.

1 - Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çay tüketirken de poşet çayı demleyeceğiniz bardağı sıcak su ile çalkalamanız, çayınızın daha sıcak olmasını sağlayacaktır. Bardağınızı çalkaladıktan sonra poşet çayınızı bardağın dibine yerleştirmeli ve kaynamış suyu bardağınıza dökmelisiniz. Poşet çayınızın 1 ya da 2 dakika boyunca sıcak su içerisinde bulunması, çayınızın demlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer çayınızda alacağınız besin değerlerini azaltmak istemiyorsanız, yeşil çayınızı şekersiz içmenizi öneririz.

2 – Evde Yeşil Çay Nasıl Demlenir French Press ?

Eğer bitki yaprakları ile yeşil çay demlemek istiyorsanız, bu tercihiniz ile yeşil çayın faydaları noktasında en yüksek verimi alacağınızdan emin olmalısınız. Çünkü işlem görmemiş bitki yapraklarından elde edilen çay, besin değerini korumada çok daha güçlü olacaktır.

3 - İbrahim Saraçoğlu Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Ünlü Mikrobiyoloji Profesörü İbrahim Saraçoğlu yeşil çay nasıl demlenir sorusuna tıpkı siyah çay demleme yaklaşımına benzer bir cevap veriyor. Saraçoğlu’na göre her türlü bitki çayı kaynamış ve 1 dakika beklemiş suyun üzerine bırakılarak demlenmelidir. Saraçoğlu’na göre siyah çayın aksine daha kısa bir sürede demlenen yeşil çay 2 ile 5 dakika arasında bekletildikten sonra süzülerek bardağa alınmalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Elde Edilir ? Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Yeşil çay bahçesinden koparıldıktan sonra siyah çayın aksine uzun süre oksijene maruz bırakılmaz. Koparıldıktan sonra kavrularak kurutulan taze yeşil çay nasıl kullanılır? Kavrularak kurutulan yeşil çay kuruduktan sonra dövülerek içilecek hale gelmektedir. Bu noktada çayın oksijen ile temas etmeden kuruması, besin değerlerinin korunması için önem taşır.

Evde Yeşil Çay Nasıl Kurutulur ? Yeşil Çay Nasıl Demlenir ?

Eğer bahçenizde yeşil çay yetiştiriyorsanız, kopardığınız çay yapraklarını plastik bir kutuya koyarak mikro dalga fırınınızda 2 – 3 dakika kadar kurutabilirsiniz. Bu işlem sayesinde, yeşil çayınız ufalanacak kavrukluğa ulaşacaktır.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir ?

Dünyanın en önemli çay türlerinden biri olan yeşil çayın faydaları insan vücudu için büyük bir avantaja dönüşmektedir. 5 dakikada demleyebileceğiniz bu çayı sık sık tüketmek metabolizmanızı güçlendirecektir. Kronik rahatsızlığı olan kişilerin yeşil çay tüketirken dikkat etmesi gerektiğini unutmamalısınız. İşte, yeşil çayın faydaları nelerdir sorusunun cevapları!

- OKU HABER, Diyet ve Sağlıklı Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6332303/yesil-cay-nasil-demlenir