Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ''Esnafımız, Çalışanımız, Öğrencimiz Haklı Bir Beklenti İçinde''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm yurttaşların 'normale dönüş' özlemi çektiğini belirtti. "Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz" açıklaması yapan Bakan Koca, yüksek öğretime ilişkin olarak eğitimin mümkün oldukça yüz yüze, teorik eğitimlerin de çevrimiçi olarak devam edilmesi yönünde kuruldan çıkan görüş birliğini Yüksek Öğretim Kurumu'na ilettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı Sonrasında Yazılı Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu sonrasında yazılı açıklama yaptı. Toplantıda, salgınla mücadelede gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

"Salgın yönetiminde 'yerinde karar' döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz"

Mutasyon Türlerinin Bazılarının Bulaşma Oranı Çok Daha Yüksek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de görülen mutasyona uğramış koronavirüs hakkında da bilgiler verdi. Bakan Koca, bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranlarının daha yüksek olduğunu şu sözlerle ifade etti:

''Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep birlikte gördük. Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100’e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız.''

Bakan Koca: ''Esnaf, Çalışan, Öğrenci Haklı Bir Beklenti İçinde''

Bakan Koca, toplantı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada milletçe normale dönme özlemi içinde olunduğunun da altını çizdi ve şu cümlelerle gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi: 

''Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir.''

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6501279/saglik-bakani-fahrettin-koca-esnafimiz-calisanimiz-ogrencimiz-hakli-bir-beklenti-icinde