İmamoğlu: Marmara İyi Planlanırsa, Türkiye Soluk Alır

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Tekirdağ’ı ziyaret etti. İstanbul’la sınır komşusu olan Trakya illerinin önemine vurgu yapan İmamoğlu iyi planla Türkiye’nin soluk alacağını söyledi.

"Sıkı Dayanışma ve İş Birliği"

İstanbul’un özellikle Marmara Bölgesi’ne büyük etkisi olan bir kent olduğunu vurgulayan İmamoğlu şu açıklamalarda bulundu:

Çok sıkı bir dayanışma ve iletişim içinde olmak istiyoruz. Birbirimize bilgi, deneyim ve becerilerimizi aktarmak, iş birliği yapmak istiyoruz. Bütün ekibimiz buna hazır. Bu kapsamda, şehirlerde çok güzel iş birliği masaları oluşturduk; Kocaeli’yle, Bursa’yla, Balıkesir’le, Yalova’yla ve artık Trakya’da da böyle. Bunu Kadir Abi ile başlatarak, diğer illerimizle de devam etmek istiyoruz. 20 milyonluk İstanbul’un, yakın çevresi ile iletişim ve ilişkili olunmadığı takdirde yönetemeyeceği çok iş var. Ama ilişki içinde olursa hem yönetebilmek hem de yakın çevredeki illerle saygın ilişkiler kurma becerisine sahip.

Yerel Yönetimler Her Konuya Muhataptır

Marmara ve Trakya'da yapılacak iş birliklerinden tüm ülkenin faydalanacağına dikkat çeken İmamoğlu, asıl amaçlarına değindi:

Trakya’nın, Marmara’nın iyi bir planlaması, iyi bir tasarımı olması halinde Türkiye’nin soluk alacağını hepimiz biliyoruz. Resmi nüfusu yaklaşık 26-27 milyonluk bir bölgeden bahsediyoruz; Türkiye’nin neredeyse üçte biri. Ekonomik olarak çok daha fazlası, çok daha büyüğü. Biz bu anlamda süreci yönetiyoruz. Buraya gelmememizdeki temel amaç da bu.

Hükümet Caddesi’nde Esnaf Ziyareti

Belediye ziyaretinin ardından kentin en işlek noktalarından Hükümet Caddesi’ne geçen İmamoğlu ve Albayrak esnafı birlikte ziyaret etti. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan İmamoğlu, onlarla fotoğraf çektirdi. Esnafla sohbet eden, sorunlarını dinleyen İmamoğlu, yorgunluk çayını da cadde üzerindeki bir ocağın önünde içti.

Vali Yıldırım: Tekirdağ, İstanbul’un Batıya Açılan Kapısı

Ekrem İmamoğlu'nun ziyareti ve komşu şehirle iş birlikleri konusunda Vali  Aziz Yıldırım şöyle konuştu:

İstanbul, zaten dünya başkenti. Gittikçe de büyüyor. İstanbul’un batıya açılan kapısında da Tekirdağ var. Bunu, böyle görmek lazım. Bunu, sadece coğrafya olarak söylemiyorum. Düşünce olarak da böyledir, aynı zamanda sanayide de öyle. Biz; sanayiye de ihtiyaç duyuyoruz, tarıma da ihtiyaç duyuyoruz, temiz havaya da çevreye de ihtiyaç duyuyoruz. Bu anlamda hepsini birden mutlaka sağlamak gerekir. Bunlar da tabii bir planlamayla ancak olabilecek şeylerdir. Aslında hep İstanbul depremi diye konuşulur; fakat bir İstanbul depremi, aynı zamanda Tekirdağ depremidir. Hazırlıklı olmak, hepimizin işi.

İmamoğlu ve Albayrak’ın Tekirdağ’daki son etkinliği, her iki kurumun kurmaylarının katılımıyla gerçekleştirilen “iş birliği toplantısı” oldu. Toplantıda, tespit edilen sorunlar ve üretilecek projeler ile çözümler ele alındı.

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6552812/imamoglu-marmara-iyi-planlanirsa-turkiye-soluk-alir