Chp'li Sarıbal:''1 Nisandan İtibaren Yeni Bir Kaos Ortamına Giriyoruz''

CHP Tarım Politikaları Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, 31 Mart'ta ertelemesi sonlanan çiftçi borçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İktidarın çiftçiye ne haliniz varsa görün dediğini söyleyen Sarıbal'ın önemli açıklamaları şu şekilde:

"1 Nisan geldi çattı. Çiftçi hasat mı yaptı cebine koysun? Çiftçi bir yerlerden para mı alacak? Yeni bir kredi olanağı mı sağlandı? Borç gırtlağına kadar gelmiş. Israrla borç yapılandırması istiyorlar. İktidar, firmaların milyarlarca liralık borçlarını erteliyor, yapılandırıyor. Ama iş çiftçiye gelince ne haliniz varsa görün diyor.1 Nisan'dan itibaren yeni bir kaosa giriyoruz" 

''Borç Gırtlağa Kadar Gelmiş''

Tarım Kredi Kooperatifi için borç ertelemelerinin son günü 31 Mart 2021 olarak belirlenmişti. Henüz yüksek faizli çiftçi borçları ile ilgili yeni bir karar açıklaması da yapılmadı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçilerin bankalara olan borçlarının 134 milyar liraya ulaştığın ifade ederek çiftçilere yapılandırma çıkmadığı takdirde yeni bir kaosun başlayacağını düşündüğünü ifade etti. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Sarıbal, şunları söyledi: 

"Çiftçilerin, bankalara Tarım Kredi Koooperatifleri'ne ve piyasaya borçları var. Tarım Kredi Kooperatifine olan borcun toplamı 8.2 milyar olarak biliniyor. Bu borçlardan haciz ve icra takibi yapılanların  haciz ve icra işlemleri 31 Mart 2021 tarihine kadar ertelendi. Traktörlerin haczedilmesi, köyün haczedilmesi nedeniyle toplumdan çiftçilerden gelen tepkiler üzerine bu karar alındı. 1 Nisan geldi çattı. Ocak, şubat, mart aylarında çiftçi hasat mı yaptı cebine koysun? Çiftçi bir yerlerden para mı alacak? Yeni bir kredi olanağı mı sağlandı? Patates tarlada, depoda çürüyor. Soğan depoda çürüyor. Çiftçinin ürünü para etmiyor. Borç gırtlağına kadar gelmiş. Israrla borç yapılandırması istiyorlar. Ama şu an da yeniden traktörler, ahırlar, haczedilmek isteniyor.

"Çiftçiye Ne Haliniz Varsa Görün Deniyor''

Çiftçinin borçları konusunda herhangi bir yasa ve yapılandırmanın gündemde olmadığını vurgulayan Sarıbal'ın şu cümleleri sarf etti:

''1 Nisan'dan itibaren yeni bir kaosa giriyoruz. Bankalara borç olmuş 134 milyar orada duruyor. Piyasaya, gübre bayiisine, ilaç bayiisine, elektrik su firmalarına... Bütün bu borçlar yapılandırma bekliyor. Çiftçi, bu borçlarla bu üretimi sürdüremez. İktidar bunu görmemek için her şeyi yapıyor. Firmaların milyarlarca liralık borçlarını erteliyor, yapılandırıyor.  Ama iş çiftçiye gelince ne haliniz varsa görün diyor." 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6874060/chpli-saribal1-nisandan-itibaren-yeni-bir-kaos-ortamina-giriyoruz