Eski Başbakan Yıldırım Akbulut Hayatını Kaybetti

Eski Başbakan ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, geçirdiği kalp krizi neticesinde bugün hayatını kaybetti. Akbulut'un tedavisinin bir süredir devam ettiği biliniyordu. Akbulut, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi idi.

Kalp Krizi Geçirdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Yıldırım Akbulut tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 86 yaşında hayatını kaybetti. Akbulut bir süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1989-1991 yılları arası 20. Başbakanı olan Yıldırım Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini de üstlenmişti.

Yıldırım Akbulut, 15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan'da doğdu. Babasının PTT memuru olması nedeniyle ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi ise Erzincan'da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve serbest avukatlık yaptı.

1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın istemiyle 17 arkadaşıyla birlikte ANAP'tan istifa etmiş, ancak bir süre sonra partiye döndü.

18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından mayıs ayında yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 yılına kadar TBMM Başkanlığı'nı sürdürdü. 2000 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ancak adaylığını 2. turun ardından geri çekmiştir. 2002'de ANAP'tan istifa eden Akbulut, aynı yıl yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi'nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu, ancak DYP'nin barajı geçememesi nedeniyle seçilemedi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6943839/eski-basbakan-yildirim-akbulut-hayatini-kaybetti