MKE Tartışması TBMM'de Sürüyor: Amaç Peşkeş Çekmek mi?

Bugün Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nu anonim şirkete dönüştürmek amacıyla hazırlanan kanun teklifi görüşmelerine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu katılım sağladı ve özelleştirme tartışması yaşandı. Teklifin sahibi olan AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MKE'nin özelleştirilmeyeceğini savundu. Muhalefet ise tepkisini dile getirdi ve amacın MKE'nin Katarlılara peşkeş çektirmek olup olmadığını sordu.

CHP'li Özgür Ceylan: Türkiye Bir Şirket Değildir

Milli Savunma Komisyonu üyesi olan Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, usul tartışmasıyla bu kanun teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti ve teklifin geri çekilmesi gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Söz konusu kanun teklifi kamu yararı içermemektedir. Türk milletinin bağımsızlığı ve bütünlüğünü tehlikeye atacak bir kanunun, kamu yararı taşımadığı açıktır. Milli güvenlik hedefleri doğrultusunda, devletin idamesi için alternatifi olmayan MKE’nin A.Ş.’ye dönüştürülmesinde kamu yararı yoktur. Teknoloji, üretim ve personel açısından ilerleme sağlanması için A.Ş olması gerekmediği gibi MKE’nin yapısına ilişkin tartışmanın da ticari hayat üzerinden yapılması mümkün değildir. Türkiye, bir şirket değildir. Kanun teklifi, var olan statü ile yetinmemekte ve A.Ş.’ye dönüştürülerek ileride özelleştirilmesinin yolu açılmaktadır.”

Teklif Sahibi AKP'li Ramazan Can: MKE Hazineye Bağlanacak

Anayasaya uygunluğu üzerine yaşanan usul tartışması sonrasında kanun teklifinin sahibi olan AKP'li Ramazan Can, sözleri kullandı:

“MKE, kesinlikle özelleştirilmez, özelleştirilemez. Hazineye bağlanacak. KİT olması hasebiyle ayağında prangalar var. Makine Kimya, ayağa kalkmak istiyor. KİT kapsamından çıkaralım… İşçi ve memur kardeşlerimizin hakları korunuyor. İşçi kardeşlerimize diyoruz ki, ‘tecrübelerinizden yararlanmak istiyoruz, bizimle sözleşme imzalamaya var mısınız’ diyoruz. Sürekli bir sözleşme, bunu kabul ettiği takdirde emsalleriyle aynı ücreti almaları konusunda gayreti veriyoruz. ‘Ben istemiyorum’ diyorsa, ‘tamam siz öncelikli olarak bulunduğumuz ikametgâh karşılanarak, bu talebiniz karşılanacak’ diyoruz. İş Kanunu’na tabi olduğu için burada bir problem görünmüyor. Beyaz yakadaki arkadaşlarımıza da ‘bizim çalıştırabileceğimiz sıfat işçi sıfatı, müdürler de bu sıfata geçecek, geçmenizi istiyoruz.’ ‘Yok ben istemem’ derse, devletteki muadil kadrolara geçilecek. ‘Ben ikisini de istemiyorum, ben ayrılmak istiyorum’ derse haklı nedenlerle fesih gibi bütün haklarını veriyoruz.”

''Amaç Katarlılara Peşkeş Çekmek mi?''

kanun teklifinin tümü üzerine yeniden yapılan görüşmelerde tekrar söz alan CHP’li Ceylan, alt komisyon kurulmasını önerdi ve şunları sözledi:

"TCDD’de aynı uygulamayı 2013 yılında hayata geçirdiniz. A.Ş. kuruldu. ‘Her şey çok güzel olacak’ denilerek, tasarı kanunlaştırıldı. O günde uyarılarımızı dinlemediniz, daha iki ay önce getirdiğiniz teklifle başarısız olduğunu kabul ettiniz. Hani beş yılda serbestleşme tamamlanacaktı? Bu millet gerekeni sandıkta söyleyecektir… Bu kurumumuz neden şirketleştirilmek istenmektedir? A.Ş olursa şimdi yapılamayan ne yapılacaktır? MKE, gelişen teknolojileri mi takip edemiyor? Modern silahları mı üretemiyor. A.Ş. değişikliği ile sorunlar çözülecek mi? Niye böyle değişiklik yapıyorsunuz? Asıl amacınız ne? Katarlıların Kırıkkale MKE’yi ziyaret ettiği yönde iddialar var. Amaç MKE’yi Katarlılara peşkeş çekmek mi?”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7335836/mke-tartismasi-tbmmde-suruyor-amac-peskes-cekmek-mi