Ana Sayfa Sağlık Haberleri Bel Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bel Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

79
0

Yaşamı olumsuz etkileyen bu hastalık için yıllarca geleneksel veya profesyonel olarak bir çok tedavi yöntemi denenmiş ve hala uygulanmaktadır. Çoğu zaman etkisini hemen göstermeyen fıtık eğer  uygun tedavi uygulanmazsa zamanla ilerleyerek ağır vakalara yol açar.  Peki bel fıtığı belirtileri nedir? Bel fıtığı nasıl belli olur?  Bugün sizler için cevapladık.

bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı patlaması, bel fıtığı için yatak

Bel Fıtığı Belirtileri Nedir?

Eğer sizde fıtık olabileceğinizi düşünüyorsanız aşağıdaki belirtilere dikkat etmenizde yarar var. Bel fıtığı olanlar genellikle başlarda semptomları fark edemez veya kısa süreli bir ağrı olduğunu düşünerek geçiştirirler. Ancak eğer bel fıtığı olduğunuzu düşünüyorsanız çok geçmeden tedavi olmanızda yarar var.  İşte bazı bel fıtığı belirtileri;

  • Bel bölgesinde keskin ağrı
  • Karıncalanma Hissi
  • Bacaklarda veya bazen ayağa yayılan yanma ve uyuşma hissi
  • Ayakta durmada ve yürümede ve oturmada  güçlük çekme

bel fıtığı fizik tedavi, bel fıtığı masajı, bel fıtığı için hareketler

Neden Bel Fıtığı Oluruz?

Bel fıtığının nedenleri; beli aşırı zorlayacak ağır şeyler taşıma ve yaralanma gibi buna benzer durumlar olarak sayılabilir.Belinizde bulunan diski yerinde tutan “ligma”  denilen kaslar, yaş ilerledikçe zayıflamaya başlar.Bu zayıflama ,zamanla  küçük bir gerilme veya büküm hareketi belinizdeki diski tutan bu kasların yırtılmasına neden olabilir.

bel fıtığı neden olur, bel fıtığı ağrısı, bel fıtığı belirtisi

Bel Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bel fıtığı teşhisi, çeşitli fiziki muayenelerle yapılır . Bunlar;

  • X Işını
  • Bilgisayarlı tomografi taraması (CT veya CAT)
  • MR Cihazı
  • Elektromiyogram(EMG veya NCS)
  • Meteogram 

bel fıtığı, bel fıtığı tedavi, bel fıtığı korsesi

gibi bel fıtığı teşhisinde kullanılan bir çok materyal bulunmaktadır. Genellikle ağrısız ve kolay teşhis edilirler.

bel fıtığı belirtileri, bel fıtığı patlaması, bel fıtığı için yatak

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gelelim bel fıtığı tedavisine. Ülkemizde bel fıtığı olanlar  geleneksel olarak “çıkıkçı” denilen insanlara başvurmakta ve çeşitli tedavi yöntemleri denemektedir. Bu geleneksel tedavi yöntemlerine başvuran hastaların bazıları olumlu sonuçlar aldığını belirtirken bazıları ise iyileşmediklerini dile getirmektedir. Aynı durum tıpta da mevcuttur. Ameliyat olan hastalar  genellikle iyi sonuçlar aldıklarını belirtirken iyileşmediklerini hatta daha kötü olduklarını bile dile getirenler bulunmaktadır.

bel fıtığı, bel fıtığı tedavi, bel fıtığı korsesi

Ama neyseki bel fıtığı vakalarının çoğu ameliyat gerektirmez, doktorunuz size ilk olarak yatak istirahati ve  belinizi zorlamamanızı söyler. Daha ileri seviye  vakalarda fizik tedavi önerilir. Bir doktor ve terapist eşliğinde hastaya özel tedavi yöntemleri uygulanır.Ancak hastalığınız çok ileri seviyedeyse ameliyat kaçınılmaz görünmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz