Depresyon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Her ne kadar depresyon belirtileri maddeler halinde sıralanabilir olsa da teşhis her zaman birebir olmamaktadır. Sonuçta bu durum fiziki işaretlerin durumu ortaya koyduğu zatürree, su çiçeği ya da kırık bacak gibi bir şey değildir. Depresyonla ilişkili fiziki işaretler olabilir ama bunlar her zaman doktora gitmekle kendilerini göstermezler.

Her ne kadar depresyon belirtileri maddeler halinde sıralanabilir olsa da teşhis her zaman birebir olmamaktadır. Sonuçta bu durum fiziki işaretlerin durumu ortaya koyduğu zatürree, su çiçeği ya da kırık bacak gibi bir şey değildir. Depresyonla ilişkili fiziki işaretler olabilir ama bunlar her zaman doktora gitmekle kendilerini göstermezler.

Depresyonun toplumumuzda bu kadar yaygın olması ve çoğunlukla teşhis edilememesi gerçeği gözönünde bulundurularak hepimizin kendimizin ya da bir dostumuzun bu hastalığa tutulması olasılığına karşılık bir şeyler öğrenmemiz gerekir. Az bir bilgi büyük ıstırapları önleyebilir.

Depresyonla ilişkili fiziki işaretler olabilir ama bunlar her zaman doktora gitmekle kendilerini göstermezler.

Dış Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon aşırı biçiminde fiziki ve akli fonksiyonları etkileyen bir ruh bozukluğudur. Ruhsal bozukluk olduğu için ve hepimiz yaşamımızın bir döneminde depresyon olarak bildiğimiz şeyin bir türünü hissetmiş olduğumuz için, depresyon çeken birinin çok üzgün görüneceğini sanırız.

Ama bu her zaman böyle olmaz. İnsanlar şiddetli bir depresyon anında intihar edebilirler ve arkadaşları daha sonra onların hiç de öyle "sıkıntılı" görünmediğini söylerler.

Depresyon çeken insanların, çok kısa süreler için de olsa, normalde oldukları gibi görünebildikleri akıldan çıkarılmamalıdır.

Bu tepki kısmen gözlem eksikliğine ya da günümüzde herkesin acelesi olduğundan ve her zaman burunları dibinde olanlara dikkat edecek zamanları olmamasından kaynaklanmış olabilir. Ancak depresyon çeken insanların, çok kısa süreler için de olsa, normalde oldukları gibi görünebildikleri akıldan çıkarılmamalıdır. Bunun nedeni sorunlarının tümünün kafaları içinde olması ya da durumlarını gizlemek için üstün bir çaba göstermiş olmaları olabilir.

Eğer depresyon teşhis edilemez ve ağırlaşırsa, normal görünmek de giderek güçleşir. Ağır depresyon geçiren kişilerin sosyal ortamlara katılacak enerjileri kalmaz.

İşte depresyon geçirenler bu nedenle sosyal ilişkilerden mümkün olduğu kadar kaçmaya çalışırlar. Telefona çıkmazlar ya da telefonu kapatarak aranmalannı önlerler.

Ağlama depresyonun ilk belirtilerinden biridir ve teşhise yardımcı olur. Depresyona giren insanlar aniden başlayan ağlama nöbetlerine tutulduklarını söylerler.

Ağlama nöbetleri

Ağlama depresyonun ilk belirtilerinden biridir ve teşhise yardımcı olur. Depresyona giren insanlar aniden başlayan ağlama nöbetlerine tutulduklarını söylerler. Bunlar tek başlarına ya da yakın aile arasında oldukları zaman başlamıştır. Bunun nedeni duygularımızı herkesin önünde göstermemek üzere koşullandırılmamızdır.

Ancak kimi zaman daha orta yerde başlayan ağlama nöbeti depresyonun teşhisine yol açar. Bir hasta bir pratisyen doktor muayenehanesinde aniden ve kontrol edilemez bir şekilde ağlamaya başladığında doktor durumu ciddiye alır ve bir depresyon durumunu tespit eder.

Depresyonun daha sonraki evrelerinde tablo değişir ve hastalar o durumdayken ağlama ihtiyacı duymalarına rağmen ağlayamadıklarını anlatırlar.

Depresyon belirtileri her zaman gözlem ile anlaşılmaz fakat bazı fiziki belirtiler durum hakkında ipuçları verebilir. Genelde bu sinyalleri görebilmek için o insanı iyi bilmenin yanısıra belirtileri durumla ilişkilendirmek için biraz da depresyon bilgisi gerekir.

Depresyon belirtileri her zaman gözlem ile anlaşılmaz fakat bazı fiziki belirtiler durum hakkında ipuçları verebilir.

Kişisel görünüm

Depresyon belirtileri arasında kişinin dış görünümü de önemlidir. Ağır depresyon geçiren kişiler çoğunlukla kişisel görünümlerini ihmal ederler. Duruma uygun olmayan ya da kirli giysiler giyerler. Saçlarını taramazlar, hatta yıkanmadıkları başkaları tarafından anlaşılacak şekilde kişisel hijyenlerini ihmal ederler.

Giyim ve kişisel bakımdaki bu ihmali kavramak o kişiyi ne kadar tanıdığınıza ve normal halinde nasıl biri olduğuna bağlıdır. Eğer depresyonda olmadığı zamanlar giyimine dikkat eden biri değilse, depresyondayken durumunda sadece bir derece fark olacaktır. Diğer yandan, eğer depresyonda olmadığı zamanlar giyim kuşamı her zaman düzgün, saçları her zaman taranmış ise, o zaman pasaklı bir görünüş hemen dikkati çekecektir.

Depresyonda ortaya çıkabilecek pek çok belirti varsa da, bunlar her vakada görülmezler. Bunlardan biri de kişisel bakımdır. Kişinin bakıma karşı genel tavrına bağlı olarak depresyon durumu tespit edilebilir.

İnsanın durumu teşhis edilene kadar şiddetli bir depresyona girmesi mümkün olduğundan yemeğe olan ilgisizlikleri fiziki görünümlerinden belli olabilir.

Beslenme düzensizliği

Depresyon beslenme biçimini de etkileyebilir. Bazı durumlarda insanlar normalden fazla yemek yerlerse de, çoğunlukla şiddetli depresyon çekenler yemeğe olan ilgilerini kaybederler.

İnsanın durumu teşhis edilene kadar şiddetli bir depresyona girmesi mümkün olduğundan yemeğe olan ilgisizlikleri fiziki görünümlerinden belli olabilir. Bunlar bir deri bir kemik kalana kadar zayıflayabilirler.

Yemekle ilgilenmeme: eğer kişi daha önceleri yemeğe düşkünse ve iştahlıysa arkadaşları onda kilo kaybından başka belirtiler de fark ederler. Daha önce iştahla yiyen biri tabağındaki yemeği oradan oraya iterek oyalanıyorsa, bu kendi başına bir belirti değilse de, diğer belirtilerle birleştirilince akla depresyon gelmelidir. Bütün bunların dışında günümüzde çok yaygın olan anoreksi gibi beslenme düzensizliği de aynı izlenimi yaratabilir.

Terleme nöbetleri genelde panik ataklarla ilişkilendirilir ve panik ataklar bir anksiyete belirtisi olarak kabul edilir

Terleme nöbetleri

Depresyon belirtilerinden biride terleme nöbetleridir. Depresyon sırasında terleme nöbetleri gelişebilir. Terleme nöbetleri genelde panik ataklarla ilişkilendirilir ve panik ataklar bir anksiyete belirtisi olarak kabul edilir ve ona göre ilaçlarla tedaviye çalışılır. Ancak Anthony Clare “Depression And How to Survive It (1994)” kitabında günümüzdeki kanıtlardan pek çok panik atağın depresyonla ilişkili olduğunun anlaşıldığını yazmaktadır.

Panik atakların karakteristiği olan diğer belirtiler hızlı soluma, kalp atışlarının hızlanması ve aniden başlayan yoğun korku ve heyecan duygularıdır.

İlgi ve zevk alma eksikliği

Şiddetli depresyon geçiren biri yiyeceğe olduğu gibi hiçbir şeye ilgi duymayabilir. Bir zamanlar hevesle sarıldığı hobilerine karşı ilgisiz davranabilir.

Ağır depresyon geçirenler sadece olaylara ilgilerini kaybetmekle kalmayıp iyi oldukları zaman büyük keyif aldıkları seks, yemek veya açık hava gibi şeylerden de zevk almazlar.

İnsanlar depresyondayken sekse olan ilgileri azalır ve libidoları düşer.

Cinsel istek eksikliği

İnsanlar depresyondayken sekse olan ilgileri azalır ve libidoları düşer. Ama ne yazık ki, ne bu olay başına gelen kişi ne de onun cinsel partneri eksik cinsel arzunun nedeninin depresyon olduğunu pek düşünemediği için depresyonun bu belirtisi ilişki için felaketli sonuçlar doğurabilir.

Depresyon içindeki kişinin cinsel eşi kendini reddedilmiş hisseder ve hatta cinsel zevki başka yerde aramaya kalkışır; cinsel istek eksikliği duyan kişi de bunun cinsel eşi ile ilişkili bir sorun olduğunu düşünür, oysa sözkonusu olan sekse duyulan genel ilgisizliktir ve bunun eşlerle hiçbir ilişkisi yoktur.

Bu cinsel faktör nedeniyle depresyon ilişkilerin kopmasında önemli rol oynar. Depresyon içindekilerin iyi oldukları zaman gösterdikleri sevgi belirtilerini gösterememeleri de bu talihsiz durumu ağırlaştırır.

İnsan depresyona girince zorunlu olsa bile cesaretini toplayıp insanlarla görüşecek enerjiyi bulamaz.

Toplumdan uzaklaşma

İnsan depresyona girince zorunlu olsa bile cesaretini toplayıp insanlarla görüşecek enerjiyi bulamaz.

Özgüven kaybı

Genelde özgüveni fazla olan birinde bu özgüven eksikliği hemen göze çarpar. Özgüven eksikliği çoğunlukla depresyon belirtileri arasındadır. Daha önce her şeye meydan okuyan biri birden içe kapanık olur.

Mizah duygusu eksikliği

Neşeliden içe kapanıklığa olan bu kişilik değişimine genellikle bir mizah duygusu yoksunluğu eşlik eder.

Depresyonu yaşayanlar bunun nedenini bilirler. İnsanın kafasında sadece uyuşukluk, boşluk ve sıkıntı olduğunda bir şeyi eğlendirici bulmak ya da olaylara şakayla bakmak mümkün değildir. Yaşanan günün sonunu getirmek bile başlı başına bir iştir.

Depresyon geçirenler çoğunlukla her zaman olduklarından daha sinirli ve alıngan olurlar.

Sinirlilik

Depresyon geçirenler çoğunlukla her zaman olduklarından daha sinirli ve alıngan olurlar. Normal zamanlarda kendilerini rahatsız etmeyecek şeyler karşısında çileden çıkarlar.

Zaman zaman şu veya bu nedenle, genelde aşırı yorgun olduğumuzda, hepimiz biraz sinirli oluruz ama bu depresyona girdik demek değildir. Ancak sinirlilik diğer belirtilerle birlikte olduğunda depresyon işareti olabilir.

Depresyon içindeki kişi çok huzursuz ve telaşlı görünebilir.

Huzursuzluk ve heyecan

Depresyon içindeki kişi çok huzursuz ve telaşlı görünebilir. Bu kişiler uzun süreler boşluğa bakarlarsa da, zaman zaman da yerlerinden fırlayıp çeker giderler. Çoğunlukla saçlarını çekmek veya bükmek, ellerini ya da kollarını ovuşturmak gibi telaş belirtileri gösterirler.

Bazı insanlar depresyonda olmasalar bile bu telaş nöbetlerini geçirirler. Bu durumun depresyonla ilişkilendirilmesi için depresyonun başka belirtilerinin de olması gerekir.

Olumsuz düşünceler iletilen konuşmalar kimi zaman birkaç adım ileri götürülür ve intihar düşünceleri ortaya çıkar.

İntihar düşünceleri

İntihar Düşüncesi ağır depresyon belirtilerinden biridir. Yani stresten kurtulma isteği o derece yoğunlaşabilir ki hayattan vazgeçmek bile depresyona girmiş insanın beynine yer edebilir.

Olumsuz düşünceler iletilen konuşmalar kimi zaman birkaç adım ileri götürülür ve intihar düşünceleri ortaya çıkar.

Depresyon ve intihar konusu ileride ele alınacaksa da, burada intihardan söz eden kişilerin asla bu tehditlerini gerçekleştirmeyeceği fikrini kafamızdan çıkartıp atmamamız gerektiğini belirtmek gerekir.

İntiharı düşünen insanlar kimi zaman ruhsal durumlarını ve niyetlerini sözden başka yöntemlerle de anlatırlar.

Örneğin kendilerini öldürebilecekleri bir ip, bir bıçak veya bir tabanca alırlar ya da hepsini birden içmeyi hesaplayarak doktordan uyku ilacı isterler.

Kimi zaman değersizlik duygularını ve intihar düşüncelerini başkalarına mantıklı görünen şekilde iletirler.

Hatta bunların iletildiği kişiler onların zihinsel durumlarını gözönüne almadıkları takdirde bu eylemlerinin nereye götüreceğini düşünmeyerek onları alkışlarlar.

Eğer birinin böyle olduğunu ve bunun teşhis ve tedavisine doğru bir adım atılmadığını görürsek onu tedaviye ikna yoluna gitmemiz çok önemlidir.

BAKINIZ: Aktif Karbonun 7 Mucizevi Etkisi

23 Eyl 2019 - 23:23 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Türkiye Corona Önlemlerini Azaltmakta Erken mi Davrandı?