20 En İyi Netflix Uzay Dizileri

En iyi Netflix uzay dizileri ile heyecana, adrenaline, farklı gezegenlerin kapılarını aralamaya hazır olun. İşte Netflix'in en iyi uzay temalı dizileri...

20 En İyi Netflix Uzay Dizileri
20 En İyi Netflix Uzay Dizileri
+22
Haber albümü için resme tıklayın

Hayal dünyası, gelişmiş teknolojiler, takımyıldızları ve kendimiz tarafından tanımlanamayan her şey Bilim kurgu türüne atfedilmiştir. Bazı diziler uzak gezegenlerde yaşam gibi konuları içerir, ancak her şey düz bir bilim kurgu değildir. Heyecan, adrenalin ve dünyadan uzaklaşmak için izlemeniz gereken bazı şeyler vardır. Bununla birlikte, En İyi Netflix uzay dizileri sırasıyla aşağıda yer almaktadır;

Netflix platformunda yayınlanan ve büyük beğeni toplayan uzay dizileri listesi ile karşınızdayız. Uzayın derinliklerine yolculuk yapmak adına siz de başarılı bir şekilde kurgulanmış olan bu yapımları izleyebilirsiniz. Uzay dizileri Netflix platformunun şüphesiz ki en popüler olan içerikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Platform, yeni uzaylı dizisi yapımlarına da ağırlık vererek bu türü geliştirmeyi amaçlamıştır. Bilim kurgu uzay dizileri listemizde tüm zamanların en kaliteli yapımları da yer almaktadır. Hatta bu listede döneminin sevilen dizilerinin devam niteliği taşıyan versiyonlarını da bulabilirsiniz.

Netflix Uzay Dizileri

Uzay dizileri yabancı listelerinde yer alan yapımların büyük kısmı Netflix imzalı dizilerdir. Netflix, son birkaç yılda uzay temalı pek çok diziye imza atmayı başarmıştır. Fantastik bilim kurgu dizileri 2019 listelerine de giren bu yapımların bir kısmı Netflix’in orijinal içerikleridir. Listemizde yer alan filmlerin bazıları ise uzay filmleri kategorisinden dizi olarak adapte edilen yapımlar olmuştur.

İşte, yeni ve eski uzay dizileri arasından seçilen Netflix’in en popüler uzay temalı yapımları listemiz:

1- Lost in Space

Lost in Space, Amerikan yapımı bilim kurgu-uzay televizyon dizisidir. Alternatif bir gelecekte Uzay gemisi rotadan sapan bir uzay kolonisti ailesinin maceralarını anlatır. Farklı gezegenlerde, farklı uzaylı yaşam formları yada robotlarla karşılaşırlar. Takiben aynı adı taşıyan 1965 serisi "The Swiss Family Robinson" senaryosunun yeniden tasarlanmasıyla oldukça beğenilmiş bir yapımdır...


Legendary Television, Synthesis Entertainment, Clickety-Clack Productions ve Applebox Entertainment tarafından hazırlanıp izleyicinin beğenisine sunulan dizinin senaryosu Matt Sazama ve Burk Sharpless tarafından yazılmıştır. Netflix, diziyi ilk kez 13 Nisan 2018 tarihinde yayınlamıştır. Ertesi ay ikinci sezon çekimleri için karar alınmıştır. İkinci sezonun prömiyeri ise 24 Aralık 2019'da yapılmıştır.

2- Dark Matter

Dark Matter; Uzayın derinliklerinde yarı işleyen bir gemide sıkışıp kaldın. Kim olduğun hakkında hiçbir fikrin yok. Durağan bir uykuda olan bir kaç insan ile yalnızsın. Onları cevaplar bulmak için uyandırırsın. Herkes uyandığında hiçbirinin kim olduklarına dair hiçbir fikirleri olmadığını farkederler.

Dizinin 6 karakteri uyandıklarında isimlerini veya geçmişlerini hatırlayamadıkları için birbirlerine 1 ile 6 arasındaki sayılar (kimin ne zaman uyandığına göre) verirler. Kahramanlarımız süreç içerisinde kim olduklarını, neden orada olduklarını ve bulundukları ortamda ne yaptıklarını keşfetmeye çalışırlar. Dark Metter en iyi Netflix uzay dizileri arasında yer almaktadır.

3 mevsim, 39 bölüm | IMDb Puanı: 7.5 / 10

3- The 100

Netflix, kaliteli uzay dizisi konusunda oldukça iddialı yapımlar çıkarıyor. Bunlardan birisi de The 100. Dizi aslında Nükleer savaş sonrası apokaliptik dünyayı konu alıyor. Dizinin senaryosuna göre Dünya büyük bir nükleer savaş yaşamıştır. Nükleer savaş sonrası dünya atmosferi tamamen kirlenmiş, sağ kalan insanlar ise uzayda dünya yörüngesinde inşa edilen büyük bir uzay istasyonuna yerleşmiştir.

Uzay istasyonu yıllar içerisinde eskir, teknik arızalar çıkarmaya başlamıştır. Dünyanın ise geçen yıllar içerisinde radyasyondan temizlenip temizlenmediğinden emin olmayan uzay istasyonu yönetimi zorlu bir deneme yapma kararı alır. Bu deneme disiplin problemi olan 100 genç insanı dünyaya yollamaktır.

Bu kararı vermek çok zordur. Ya uzay istasyonunda kalıp ölecekler yada dünyada yaşanılabilir bir bölge var mı öğrenebilmek için bir grup genci belkide ölüme göndereceklerdir. Bu karar bir anlamda bilinmezliğe belki de ölüme giden yoldur.

Sonunda karar verilir gençler dünyaya zorla gönderilir. Gönderilen bu gençler dünyaya indiklerinde çok büyük şaşkınlığa uğrarlar. Dünya atmosferi artık temizlenmiş ve hala dünyada yaşayan insanlar vardır... Ama yaşayanlar hiçte dost canlısı değillerdir...

6 mevsim, 74 bölüm | IMDb Puanı: 7.7 / 10

4- Altered Carbon

Altered Carbon, Richard K. Morgan'ın 2002 bilim kurgu romanından uyarlanmıştır. Birkaç harika, yeni fikri birçok türevle karıştırır. Dizi, herkesin vicdanlarının farklı “kollara” veya gövdelere aktarılabileceği ve yeni bir forma gireceği gelecekte geçmektedir.

Teorik olarak, bir kişi oluşan bu formu yok etmediği sürece sonsuza dek yaşayabilir; ancak, pratikte, sadece zengin insanlar süresiz yaşamak için gerekli kolları satın alabilirler.

2 sezon, 20 bölüm | IMDb Puanı: 8.1 / 10

5- Badlands

Bu listede çok sayıda uzay dizisi var, ancak hiçbiri Badlands'e kadar Intoventif ve aksiyon dolu değil. Dizi, büyük bir savaşın dünyada bıraktığı şeyleri yok ettikten sonra, güç elde etmelerine ve Badlands olarak bilinen boş bir uzay arazisinde geçici olarak barışı korumalarına yardımcı olmak için köle kullanan baronlar ve kadınların hiyerarşik sistemini geride bırakmasını konu alıyor.

İşleri ilginç tutmak için çok sayıda dövüş sanatları, kan dökülmesi ve savaş var, ancak bu bilim kurgu dizisi hakkında gerçekten ilgi çekici olan, yazarların 3. sezondan sonra diziyi bir daha yazmamış olmalarıdır ancak, popülerliğini kaybetmemiş en iyi Netflix uzay dizileri arasındadır.

3sezon, 24 bölüm | IMDb Puanı: 8/10

6- The Umbrella Akademi

Süper kahramanlar bir düzineden fazladır, ancak Gerard Way tarafından yaratılan bu ödüllü çizgi roman dizisi, hepsi aynı gün hamile olduklarını bile bilmeyen annelerin doğan yedi çocuğunun hikâyesini anlatıyor.

Çocuklar, gizemli bir milyarder tarafından benimsenir ve dünyadaki kötülüklerle savaşmak için doğaüstü yeteneklerini kullanmak üzere eğitilirler, ancak büyüdüklerinde, işlevsiz yetiştirilmeleri onları kötü şekilde etkiler ve normal yaşamlarını sürdürmek için mücadele etmektedirler.

1 sezon, 10 bölüm | IMDb Puanı: 8/10

7- Star Trek: Orijinal Seri

Açıkçası, bu listenin neredeyse yarısı Star Trek dizilerinden oluşabilir. Star Trek: Animasyon Dizileri, Star Trek: Yeni Nesil, Star Trek: Derin Uzay Dokuz, Star Trek: Voyager ve hatta cehennem, hatta Star Trek: Enterprise'ın hepsi Netflix'te yayınlanabilir.

Çünkü bu dizilerin avantajları var, ancak William Shatner ve Leonard Nimoy'un oynadığı orijinal dizi, her şeyin başladığı yer. Star Trek: The Original Series ile başlayıp devam eden uzay ve bilim kurgu fandomu kendinize katacağınız en iyi şey olabilir.

3 sezon, 80 bölüm | IMDb Puanı: 8.3 / 10

8- Black Mirror

Black Mirror şu anda dünyadaki en popüler ve başarılı dizilerden biri. The Twilight Zone'un modern bir halefi, teknolojik bir bükülme olsa da, bilim kurgu ile güzelleşen bazı gerçek dünya davranışlarının yeni korkunç versiyonunu içeren özel bir dördüncü sezonla Netflix'te yayınlanmaya başladı. 

Black Mirror teknoloji ve bilimin gelecekte nasıl bir dünyaya sahip olabileceğimizin ipuçlarını veren bir dizidir. Gelecek kurgusunu günümüzle bağlayarak insanlığın nerelere gideceğini anlatan çok beğenilen bir yapımdır. Black Mirror her bölüm birbirinden bağımsız farklı oyuncu kadrosuyla çekilmektedir. 

5 sezon, 23 bölüm | IMDb Puanı: 8.8 / 10

9- Alacakaranlık Kuşağı

Farscape'ten farklı olarak, Rod Serling klasiği her zaman bilimkurgu tür sınırlarına sıkı sıkıya bağlı kalmadı. Fantezi ve korku unsurları, Alacakaranlık Kuşağı'ndaki karışıma atıldı ve bu da onu oldukça karmaşık ve kategorize edilmesi zor bir dizi yaptı.

Ancak bölüme ve yazarına bağlı olarak, programın en iyi ve en akılda kalıcı bölümleri mükemmel senaryolar içermektedir. Tek bir insan kurbanı terörize eden minyatür uzaylılar ya da sözde istila, kasabayı şiddetli bir paniğe sürüklemeye devam ediyor.

4 sezon, 132 bölüm | IMDb Puanı: 9/10

10- Dark

Akış platformundan gelen bu büyüleyici dizi oldukça akılda kalıcıdır. Dark, küçük kasabalarındaki bir avuç çocuk ortadan kaybolmaya başladığında karanlık geçmişleri hızla çözülmeye başlayan dört aileye odaklanan bir zaman yolculuğu gerilim dizisidir.

Sadece kayıp kişilerin varlığı nedeniyle " yeni Stranger Things " olarak adlandırılarak markalaştırılmaya çalışılsa da, akıl almaz senaryosu ve derinden etkileyen sahneleri ile Netflix’in en iyi bilimkurgu dizileri arasında yerini alıyor.

3 Sezon, 26 Bölüm | İMDb Puanı: 9.1/10

11- Love, Death + Robots

Eğlenceli, etkili ve yaratıcı kısa filmler yapmak için belirli bir sanat eseri gibi yayınlanan dizi Netflix'in en iyi uzay ve animasyon dizisidir.  Love, Death + Robots, bu güçlerin üçünü de gerçekten çılgın bilimkurgu hikâyeleriyle harmanlıyor. Başlık hemen hemen her şeyi söylüyor: Her bölümde aşk, ölüm ve robotlar baş gösteriyor. Diziyi bazen üçünün bir kombinasyonu olacak şekilde de izlemeniz mümkündür.

Kıyamet sonrası bir Dünya'da dolaşan droidlerin, insan akıllarıyla güçlendirildiği canavarla mücadele hikâyesini anlatmaktadır. Love Death + Robots en heyecan verici ve yaratıcı dizilerin çok yönlü bir koleksiyonudur. Love, Death + Robots bugüne kadar ki en iyi Netflix uzay dizileri arasında ilk sırada yer almaktadır.

1 Sezon, 18 Bölüm | İMDb Puanı: 9.2/10

12- Final Space

Final Space, uzay dizileri 2018 listelerinin sevilen yapımlarından biri olmuştur. Netflix platformunda yayınlanan orijinal bir içerik olan Final Space, animasyon türünde bir yapımdır. Animasyon dilindeki dizileri sevenlerin Final Space isimli bu yapıma da şans vermelerini tavsiye ediyoruz.

Final Space, uzay hapishanesinde gün dolduran Gary isimli bir kahramanın hikayesini ekranlara getiriyor. 5 yıllık cezasının son aşamasında olan Gary, sevdiği kadınla buluşmak ve sevdiği kurabiyeleri yemek için gün sayıyor. Bu süreçte de kendisine eğlenceli iki yapa zeka eşlik ediyor.

13- Rick and Morty

Rick and Morty, uzay dizileri 2017 listelerinin olmazsa olmazın olan oldukça yüksek puanlı kaliteli bir yapımdır. Yine animasyon türünde bir çizgi film olan Rick and Morty, tüm zamanların en sevilen yetişkin çizgi filmlerinden biridir.

Dizide, profesör Rick ile ilkokul çağındaki torunu Morty’nin maceraları anlatılıyor. Farklı evrenlerde ve boyutlarda geçen bu maceralarda Morty, pek çok zorlukla mücadele etmek zorunda kalıyor. Rick’in kendisini bilime adaması ve bencilliği Morty ve ailenin diğer fertlerinin pek çok zorluğa göğüs vermesine yol açıyor.

14- Lucifer

Lucifer, tam olarak bir uzay temalı dizi olmasa da farklı evrenlerde geçen ilahi bir komedi ve macera dizisidir. “Cehennemin Efendisi” olarak adlandırılan Lucifer’in hikayesi, günümüzde dünyada geçmektedir.

Dizide, bulunduğu konumdan sıkılan Lucifer, sonunda kendisini Los Angeles’ta bulur. Burada bir gece kulübü açan Lucifer, aynı zamanda bazı cinayet soruşturmalarında da aktif rol almaya başlar.

15- The OA

Netflix’in sevilen yapımlarından biri olan The OA de uzay temalı diziler arasında farklı bir klasmanda yer alıyor. 2016 – 2019 tarihleri arasında yayınlanan dizide, farklı bir evrenden gelen genç bir kadının hayatına odaklanıyoruz.

The OA, yedi sene önce ortadan kaybolan görme engelli bir kadının aniden ortaya çıkış sürecine odaklanıyor. Gizemli bir şekilde ortadan kaybılan genç kadın, görme engelinden sıyrılmış bir şekilde kendisini eski kasabasında buluyor. Genç kadının ailesi ve yakın çevresi de bu ani gelişmenin ardında yatan gizemli durumu aydınlatmak adına adımlar atıyor.

16- Star Trek Discovery

Star Trek Discovery, orijinal Star Trek evreninde geçen bir spin off dizisidir. 2017 yılında Netflix platformlarından yayınlanmaya başlayan dizide, orijinal hikayenin 10 yıl öncesi anlatılmaktadır.

Dizide, USS Discovery gemisinin yeni evrenlere doğru çıktığı yolculuklar anlatılıyor. Maceranin had safhada olduğu dizide farklı evrenler ve yeni yaşam formları ile karşılaşılıyor.

17- %3

%3 isimli bu Brezilya dizisinde olaylar farklı bir dünyada ve farklı bir zaman diliminde geçiyor diyebiliriz. Distopik bir yapım olan dizi, toplumsal sınıf farklılıklarını da fazlasıyla ortaya koymaktadır.

Dizide, eşitsizlikler üzerine kurulu bir dünyada bir tarafın modern ve zengin olması diğer tarafın ise sefaletle mücadele etmesi anlatılıyor. Zorlu koşullarda hayatta kalmaya çalışan insanların arasından %3’lük bir kesimin ise zenginlerin tarafına geçmesi için izin verilecektir. Bu da yoksullar arasında yaşanan mücadelelerin daha da şiddetlenmesine yol açan bir durumdur.

18- Away

Netflix’te yayınlanan uzay dizileri 2019 listelerinde Away isimli bu popüler yapım da yer alıyor. Dizi, oyuncu kadrosu ile de ön plana çıkarken yayınlandığı yılın en sevilen dizilerinden biri haline gelmiştir.

Away, Mars gezegeninde yapılacak bir araştırmada yer alacak olan genç bir astronot kadının hayatını işliyor. Emma Green isimli astronot, bu yolculuğa çıkmadan önce ailesini ve çok sevdiği kızını da sürece hazırlamak istiyor. Hilary Swank’in baş rolde yer aldığı dizide, aile ve görev bilinci kavramlarına da geniş açıdan bakılıyor.

19- Nightflyers

2018 yılında Netflix platformunda yayınlanan bu dizi, Game of Thrones’un da yaratıcısı olan George R. R. Martin’in aynı isimli eserinden uyarlanmıştır. Yalnızca tek bir sezondan oluşan yapım, sevenlerinin taleplerine rağmen mini dizi olarak kalmıştır.

Nightflyers, bir uzay gemisinin keşif amacı ile çıktığı zorlu yolculuğu konu ediniyor. Gemide bulunan 8 kişilik araştırma grubu, bir telepat ile birlikte yolculuk ediyor. Geminin yolculuğa çıktıktan sonra başına gelenler ise 8 kişilik araştırma grubu arasında ayrışmalara neden olacağa benziyor.

20- Another Life

Another Life, Netflix platformunda yayınlanan ve aynı zamanda uzay dizileri 2020 listelerinde de yer alan bir yapımdır. İlk olarak 2019 yılında ilk sezonu yayınlanan dizinin dram ve bilim kurgu yönü de bir hayli geniştir.

Another Life, Niko Breckinridge isimli bir astronot ve ekibinin dünya dışındaki maceralarına odaklanan bir yapım. Dünyanın dışında da herhangi bir yaşam formu olup olmadığını araştıran astronotlar, bu amaç uğruna oldukça zorlu görevlere çıkmak zorunda kalıyor. Yolculuk esnasında büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalan ekip, bir an evvel dünyaya dönmek için çaba sarfetmeye çalışıyor.

Bonus: Power Rangers

1993 yılından başlayarak günümüze dek ulaşmayı başaran yapımların başında gelen Power Rangers, bir dönemin en popüler yapımlarından biridir. Pek çok kişinin çocukluk kahramanı da olan Power Rangers ekibi, uzayda geçen maceraları ile başarılı bir süper kahraman dizisi olmuştur.

Power Rangers, dünyadaki insanları kötü niyetli uzaylı ırkından korumaya çalışan bir grup süper kahramanın çekişmeli hikayesidir. 6 kişiden oluşan Power Rangers ekibi, bu süreçte pek çok defa zorlu mücadeleler vermek zorunda kalacaktır. Günümüzde Netflix platformunda yayınlanan bu yapımı siz de yeniden izlemek isteyebilirsiniz.

Uzayda çeşitli engeller sizi bekliyor, bu listeyi kaybetmeyin! İhtiyacınız olduğunda en iyi uzay filmleri listesi elinizin altında olmalı!

31 Eki 2020 - 23:03 - İnternet Dizileri --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 168.499 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?