Ana Sayfa Eğitim Haberleri Kırsal Okullarda Çözüm Bekleyen Konular

Kırsal Okullarda Çözüm Bekleyen Konular

152
0

OkuHaber olarak olarak Köy enstitülerinden beri bitmeyen kırsalda eğitim problemlerini haberleştiriyoruz. Eğitim yazı dizimize Gaziantep Nizip İlçesi Kumla Mahallesinde yer alan Kumla İlkokulu ve Kumla Ortaokulunu ziyaret ederek başladık. Kırsal Okullarda Çözüm Bekleyen Konular nelerdir duyurmak istiyoruz.

Türkiye genelinde giderek artan okullar ve zorunlu eğitim sayesinde okuma-yazma oranı giderek artış göstermektedir. Lakin insanlarda bulunan bazı yanlış algılar vardır. Bu algılar özellikle;

  • Kırsal kesimde eğitime önem verilmemesi,
  • Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi,
  • Erkek çocukların okutulması, kız çocuklarının okutulmaması dır.

Kız Çocuklarının Okuması Önemli!!

Bu algılara son vermek, için sizler için Gaziantep Nizip İlçesi Kumla Mahallesinde yer alan Kumla İlkokulu ve Kumla Ortaokulunu ziyaret ettik. Okul Müdürü Osman Kaya‘nın bizimle yaptığı röportaj sonrasında okulun başarıları, kütüphanesi, köy halkından talepleri ve destekleri konusunda bilgi sahibi olduk.

Kız Çocuklarını Kırsal Okullarda Okula Gönderme Oranı %95

670 Kişilik nüfusa sahip bu mahallede ailelerin çocuklarını okutma oranı %95‘lere kadar çıkmaktadır. Kız çocuğu ya da erkek çocuğu ayırt etmeksizin ailelerin çocuklarını okula gönderme konusundaki gayretleri de göz ardı edilemez. Ailelerle görüşmeler yapıldığında, hemen herkesin çocuklarını okutmak istediğini görmüş olduk.

Bir Kısa Film: Anne ve Öğretmen

Okulun kendi imkanlarıyla yaptıkları kısa film, öğrencilerin zihinsel gelişimlerinin tamamlanması için yapılan etkinlikler, az sayıda da olsa kitaplarının bulunması konusunda okul müdürünün ve öğretmenlerin gayretlerini de dile getirmek isteriz.

Veli Okul İşbirliği Şart

Okul Müdürü Osman Kaya; “Okulumuza ulaşım ve teknoloji açısından bazı sıkıntılarımız bulunmaktadır. Yardımsever iş adamları tarafından verilen destekler sayesinde bazı şeyler yapmaya çalıştık. Köy halkından beklentimiz, bize destek olmaları.”  dedi.

BAKINIZ: İzmir Taşımalı Eğitim Mağduru Çocukların Okul İsyanı

Kırsal Okullarda Çözüm Bekleyen Konular

Kırsal Okullarda Çözüm Bekleyen Konular biraz fazlalık göstermektedir. Okulda yer alan eksiklikleri sizler için değerlendirdik.

Content URL: https://www.okuhaber.com/kirsal-okullarda-cozum-bekleyen-konular/

Embed URL: https://youtu.be/JiRzMRiDx6E

Duration: 0H10M

Views: 15

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz