- 23 Mar 2021 - 19:03

İzmir'deki Su Zirvesinin Sonuçlarına Göre, Yol Haritası Belirlenecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğindeki “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi” görüşmeleri ikinci gününde de devam etti.

İzmir'deki Su Zirvesinin Sonuçlarına Göre, Yol Haritası Belirlenecek!
İzmir'deki Su Zirvesinin Sonuçlarına Göre, Yol Haritası Belirlenecek!
+1
Büyütmek için resme tıklayın

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğindeki “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi”, zirvenin ilk gününde CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanının imzaladığı su manifestosunun ardından da toplantılarla ikinci günde de devam etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi”, 22 Mart Dünya Su Günü’nde başlamıştı. Zirvenin ilk gününde Türkiye’nin su gündemine yönelik ulusal ve uluslararası teknik sunumlar yapılmıştı. Zirveye CHP’li 11 büyükşehir, 11 il belediyesinin başkanları katılım sağlamıştı. Su zirvesinin ilk günün bitiminde iklim krizinin ağır sonuçlarını dikkate alarak su yönetiminde beş ilkesel değişiklik ve on somut adım öneren bir manifesto açıklandı. Oluşturulan manifestoyu ise zirvenin ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer okudu.

''17 Konu Üzerine 43 Yuvarlak Masa Toplandı''

Etkinliğin ikinci gününde ise 17 farklı konu başlığı ile CHP’li 11 büyükşehir, 11 il belediyesinin su ile ilgili uzmanları, bilim insanları, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, sektörel su kullanıcıları, su endüstrisinde yer alan kurumlar ve çevre örgütleri yuvarlak masa toplantılarında buluştu. 17 farklı konu başlığı ile 43 masada gerçekleşen toplantılardan çıkan sonucuna göre ise Türkiye'nin su tüketimi ile ilgili yol haritasının oluşturulması bekleniyor. İki oturum şeklinde yapılan yuvarlak masa toplantılarında konuşulan 17 farklı konu ise şu şekilde:

“Suyun Tarımda Etkin Kullanımı ve Tarımsal Su Yönetimi”, “Endüstride Su Verimliliği ve Endüstriyel Su Yönetimi”, “İçme Suyu Sistemlerinde Su Kayıpları ve Su Kullanım Verimliliği”, “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanımı”, “Su Odaklı Planlama, Yeşil Atyapı, Yağmur Hasadı”, “Yenilikçi Arıtma Teknolojileri”, “Yerel Yönetimler ve Su Mevzuatı, Su Yönetiminde Halkın Katılımı”, “Su Havzalarının Korunması ve İzleme”, “Su, Yaşam ve Doğa için Ekosistemler”, “Yerel Yönetimler ve Su Merkezli Kuramsal Yapılanmalar”, “Nehir Havzaları Yönetim Planları ve Yerel Yönetimler”, “Kentsel Taşkınlar ve Taşkın Yönetim Planları”, “İçme, Kullanma ve Endüstriyel Su Hizmetlerinde Ödeyebilirlik Analizleri ve Fiyatlandırma”, “Yer Altı Sularının İçme Sularında Kullanımı ve Yönetimi”, “Yer Üstü Sularının İçme Sularında Kullanımı ve Yönetimi”, “Su Kaynaklarını Enerji Kullanımında Verimlilik ve Yenilenebilir Enerji”, ile “Su Kaynaklarına İlişkin Projeler” 

''Ortak Akıl, Farklı Bakış Açılarıyla Birlikte Çalışıyoruz''

Su konusu ile ilgili verimli çalışmalar yaptıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Alim Murathan, Su Zirvesinin son günde görüşmeler hakkında şu sözleri paylaştı:

“Dünkü manifesto ile Türkiye'de su yönetimindeki ve politikalarındaki eksikliklerden dolayı, su kaynaklarıyla ilgili kuraklık, iklim değişikliklerinde yaşanan taşkınlar gibi büyük zorluklarla karşı karşıya olunduğunu, bütün bunların aslında temelinde Türkiye'de uygulanan su politikalarının yanlış olduğunu, yönetimde eksik olduğunu, bu zorlukların üstesinden gelmek için başka bir su yönetimi mümkün olduğunu dün başkanlarımız Türkiye kamuoyuna aktardı. Uygulama adımlarını da ifade ettiler. Burada Büyükşehir Belediyemizin suyla ilgili uzmanları var, toplumun çok farklı kesimleri var. Doğrudan su kullanıcı tüm paydaşların birlikte ortak aklı var. Biz, başka bir su yönetimi mümkün derken, aslında bunu ifade etmek istiyoruz.
Türkiye'de suyun yaklaşık olarak yüzde 77'sini kullanan tarım kesiminin örgütleri, başkanları, çiftçiler, doğrudan suyu Türkiye'de en çok kullanan sanayiciler, organize sanayi bölgelerinin temsilcileri, doğa ve çevre örgütleri, meslek örgütlerimiz var, hepsi burada. Bu ortak akılla, farklı bakış açılarıyla, önümüzdeki dönem başkanlarımızın bize çizdiği politik çerçeve içinde hangi uygulama adımlarının Türkiye'de atılması gerektiğini bu masalarda tartışıyoruz. Ortaya çıkan sonuçlar, uygulama adımları bir eylem planına dönüşecek. Türkiye kamuoyuyla, bize bir rehber kitap olacak şekilde, hem 11 büyükşehir belediyemiz kendi uygulamalarında bunları kullanacak hem de bundan yararlanmak isteyen Türkiye'de suyla ilgili idareciler, uzmanlar, kurumlara rehber olmasını istiyoruz."

 

23 Mar 2021 - 19:03 İzmir- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 274.421 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı