Kavurucu sıcakların kendini gösterdiği bugünlerde hem sağlıklı hem de vücudumuzu zinde tutacak besinler tüketmemiz oldukça önemli. Özellikle meyve ve sebzeleri içinde barındıran bu listeden birkaç örnek verelim. Şimdi yaz aylarında beslenme konusunu yakın mercek altına alalım.

Yaz Aylarında Beslenmede Vazgeçilmez Karpuz

Birçoğumuzun severek tükettiği karpuz hem sağlık açısından hem de lezzet açısından yazın olmazsa olmazlarından biri. İçerdiği yüksek su oranıyla gün içerisinde terleyerek kaybettiğimiz suyu kazanmamıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra soğuk tüketildiğinde sıcakların verdiği bunaltıcı etkiyi uzaklaştırarak serinlememize yardımcı oluyor.

Elbette içerdiği antioksidan etkiyi de unutmamak lazım. Diyetlerin de vazgeçilmezi olan karpuzu yaz aylarında beslenme programınıza ekleyerek günlük 1 dilimini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yaz aylarında tüketilmesi gereken besinler nelerdir?
Yaz aylarında tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Erik

Erik yeşil ve kırmızı halleriyle yaz aylarında sofralarımızın en renkli lezzetlerinden biridir. Yaz Aylarında Beslenmede Sağlıklı, Lifli yapısı ve içerdiği kalsiyum ve demir sayesinde vücudumuzu daha zinde tutmaya yardımcı oluyor.

Yaz aylarında beslenme düzeni nasıl olmalıdır?
Yaz aylarında beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Salatalık

Salatalık içerdiği %95 civarındaki su oranıyla tam bir yaz dostu diyebiliriz. Su kaybının kaçınılmaz olduğu yaz mevsiminde neredeyse yok diyeceğimiz kalorilerdeki salatalığı  bol bol tüketebilirsiniz. Böylece gün boyunca kendinizi ferah ve yenilenmiş hissedebilirsiniz.

Yazın sağlıklı beslenmek için neler yemek gerekir?
Yazın sağlıklı beslenmek için neler yemek gerekir?

Marul

Salatalarımızın olmazsa olmazı marul ferah görüntüsüyle iştah açar. Ayrıca yüksek oranda C Vitamini içerir. Salatalık gibi bol miktarda su bulunduran marul adeta sıcak havaların kurtarıcısı.

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek için ne tüketilmeli?
Yaz aylarında sağlıklı beslenmek için ne tüketilmeli?

Kabak

Kabak harika bir detoks besinidir. Aynı zamanda içerdiği lifler sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Kabak sizi formda tutmaya yardımcı olur. A ve C vitaminlerini bolca içeren kabak yaz aylarında sade yada yoğurla tüketilibilir.

Fırında pişirilerek hem hafif hem lezzetli bir yemek olabilir. Ana yemeklerinizin yanında da tüketebileceğiniz kabak ve kmezeleri porsiyonlarınızı hafifletmenize yardımcı olur. Unutmayın kabak midenize de dost olacaktır.

Yazın beslenme düzeni nasıl olmalı?
Yazın beslenme düzeni nasıl olmalı?

Yoğurt

Yoğurt içerdikleri protein, probiyotik maddeler ve kalsiyum miktarları ile vucudun temel ihtiyaçlarını karşılar. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesiyle metabolizmamızı rahatlatmak gerekir.

Bu sebeple yoğurt ve ürünlerini tüketmek sağlıklı olacaktır. Çocuklar içinde oldukça faydalıdır. Laktoz intoleransı olanlar içinse laktozsuz ürün tüketmeleri önerilir.

Yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken besinler nelerdir?
Yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz