Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Sonbahar Ekinoksunda dünyada neler oluyor? Sonbahar ekinoksu, 23 Eylül tarihinde gerçekleşen hava olaylarına verilen genel isimdir. 23 Eylül Sonbahar ekinoksu tarihinde güneş ışınları ekvator üzerine 90 derecelik açı ile yani dik bir şekilde düşer. Bu tarihte dünyanın her yerinde gece ve gündüz süresi birbirine eşit olur.

Ekinoks Nedir?

Ekinoks, güneş ışınlarının özel bir şekilde düşmesi durumunda yaşanan gece ve gündüz sürelerindeki eşitlik durumudur. Ekinoks, yılda 4 defa yaşanır. 21 Mart, 23 Eylül, 21 Ocak, 23 Haziran. Bu tarihlerde dünya üzerinde değişik dönemler başlar.

Sonbahar Ekinoksu Nedir? 23 Eylül Ekinoksunda Neler Olur?

23 Eylül ekinoksunda öğlen saatinde yani tam 12:00'da güneş ışınları ekvatora dik açı ile düşer. Bu saatte gölge boyu ekvator üzerindeki her bölgede sıfır derecedir. 23 Eylül gecesinin ardından yani 24 eylül günü güneş ışınları Güney Yarım Küreye dik düşmeye başlar. Güney yarım kürede gündüzler gecelerden uzun olurken; Kuzey yarım kürede gece saatleri daha uzun olmaya başlar. Kuzey kutup noktasında ise 6 aylık gece başlarken; Güney Kutup noktasında tam 6 aylık gündüz süresi başlar.

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437548/sonbahar-ekinoksu-nedir