Zamanının En İyi Silahları: 5 Antika Silah Tanıtımı

Antika silahlar listemizde bugün sizlere güzel bir ürün inceleme listesi sunacağız. Birbirinden güzel silahlar ve bu silahların tarihteki konumları hakkında birkaç bilgi de vereceğiz. Zamanının en iyi silahları niteliğini taşıyan, günümüzün antika belgeli silahlarıyla tanışmaya hazır mısın? Gelin bu silahları beraber inceleyelim.

1: Smith & Wesson Model 1872

Smith & Wesson Model 1872

Silah Özellikleri;

Kısa Bilgi: Smith & Wesson: Model 1872, bilinen özelliklerinin dışında bahsetmem gereken özelliği ise; yukarıda fotoğrafını gördüğünüz silah Atatürk’ün, manevi kızı Sabiha Gökçen’e hediye ettiği ve Anıtkabir’de korunmakta olan silaha aittir.

2: FN Browning M1910

FN Browning M1910

Özellikler;

Kısa Bilgi: FN Browning M1910, silahının teknik özelliklerinden ziyade ünlü olmasındaki sebepler daha farklıdır aslında. Öncelikle fotoğraf; Arjantin Cumhur Başkanı Marcelo Torcuato de Alvear tarafından, Atatürk için özel yaptırılan ve hediye edilen silaha aittir.
Bu silahın diğer önemli bir mazisi ise 1914 yılında, Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Princip tarafından, Avusturya – Macaristan Arşidükü Franz Fedinand, suikastinde kullanılmıştır. Bu sayede 1. Dünya savaşının ilk mermisi bu silah tarafından ateşlenmiştir.

3: Russian Nagant M1895 Revolver

Russian Nagant M1895 Revolver

Özellikler;

Kısa bilgi: Ateşli silah endüstrisinde üretilmiş en önemli silahlardan biridir. Üretimi 1895 yılında Belçikalı Leon Nagant tarafından gerçekleşmiştir. Çoğu Türk şiirinde ismi geçen bir markadır; Atilla ilhan Yaşamakta direnmek şiiri, Cahit Külebi Tabanca şiiri ve Nazım Hikmet Orada tanıdıklarım gibi şiirlerde adı geçen ünlü bir tabanca modelidir.

4:  Luger P08 Parabellum

Luger P08 Parabellum

Özellikler;

Kısa Bilgi: Luger P08 Parabellum, Alman ordusu tarafından üretilmiş etkili silahlardan birisidir. Türk subayları, Fransız Subayları, Sovyet Subayları ve Amerikan Subayları tarafından kullanılmış bir silah modelidir. 20. Yüzyılda siviller ve ordu mensupları tarafından popüler şekilde kullanılmış bir tabancadır.

5: Lebel Model 1892 Revolver

Lebel Model 1892 Revolver

Özellikler;

Kısa Bilgi: 1892 – 1960 yılları arasında etkili şekilde kullanılmış, zamanının askeri silahı denilebilir. Kullandığı mühimmat büyük görünebilir, fakat zamanının en düşük kalibreye sahip silahı denilebilir.
Silahın etkili olarak kullanıldığı savaşlar, Fransız Sömürge Seferi, 1. Dünya Savaşı, Rif Savaşı, 2. Dünya Savaşı, 1. Çin Hindistan Savaşı olarak bilinmektedir. 350 binden fazla üretildiği ve Fransız Ordusu için tasarlandığı bilinmektedir.

BAKINIZ: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE BULUNAN 10 YENİ VE ESKİ SİLAHLAR

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437739/zamaninin-en-iyi-silahlari-5-antika-silah-tanitimi