EN SÜRÜKLEYİCİ 10 ROMAN

BİR ÇIRPIDA BİTİREBİLECEĞİNİZ İNCE VE SÜRÜKLEYİCİ ROMANLAR

Roman okumayı seviyor fakat iş stresinden ya da günlük dertlerinizden dolayı bu eylemi gerçekleştiremiyor musunuz? Özellikle yaz aylarında parkta, kampta ya da plajda bir çırpıda okuyabileceğiniz romanlar hem hayata bakışınızı değiştirebilir hem de boş zamanlarınızı değerlendirmenin en güzel yolu ve yöntemidir. Bu listede bir çırpıda bitirebileceğiniz ince ve sürükleyici romanlar üzerine hazırlanmış tavsiyeleri bulabilirsiniz.

[caption id="attachment_144359" align="aligncenter" width="270"] KATİP BARTLEBY - HERMAN MELVILLE[/caption]

1. KATİP BARTLEBY - HERMAN MELVILLE

Moby Dick’in yazarı olan Herman Melville tarafından kaleme alınan bu kısa roman, alt sınıftan gelmekte olan bir katibin günlük hayatına odaklanmaktadır. Katip Bartleby, kendince bir dünyaya sahip ve bir takım prensipleri bulunan biridir. İçine kapanık dünyasında kimse ile paylaşımı bulunmayan bu ilginç adam birgün iş vereninin dikkatini çeker.

KATİP BARTLEBY; Gizemli hikayesiyle bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz etkileyici bir roman.

[caption id="attachment_144360" align="aligncenter" width="383"] KIRMIZI PAZARTESİ - GABRIEL GARCIA MARQUEZ[/caption]

2. KIRMIZI PAZARTESİ - GABRIEL GARCIA MARQUEZ

Yüzyıllık Yalnızlık romanı ile başta edebiyat eleştirmenleri olmak üzere tüm dünyada pek çok insanı etkilemeyi başaran Marquez’in kısa roman türündeki eseri Kırmızı Pazartesi de bir polisiye öyküsü gibi başlayıp sonrasında çabucak bir sosyolojik tahlile dönüşmektedir. Öldürüleceği en baştan beri bilinen bir gencin cinayetine doğru giden yollar ve insanların bu hususta veremediği tepkileri anlatan bu kitap pek çok yönden bir toplum eleştirisi olarak kabul edilmektedir.

KIRMIZI PAZARTESİ; Sürükleyici hikayesiyle bir kaç günde bitirebileceğiniz bir roman.

[caption id="attachment_144361" align="aligncenter" width="397"] KİTAB-ÜL HİYEL - İHSAN OKTAY ANAR[/caption]

3. KİTAB-ÜL HİYEL - İHSAN OKTAY ANAR

İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınan bu kısa romanda kendisini bilime adamaya çalışan bir kılıç ustası gencin maceralarına odaklanıyoruz. Yafes Çelebi adı ile anılan bu genç Osmanlı döneminde ilim irfan öğrenmek ve icatlarını tüm insanlığa tanıtmak için türlü yollar deneyecektir. Puslu Kıtalar Atlası sayesinde ülkemizde büyük bir üne kavuşan İhsan Oktay Anar, bu kısa öyküsü ile de gönülleri fethetmiştir.

Kitab-Ül Hiyel; Dönem romanlarından hoşlananlar için güzel sürükleyici ve çırpıda okunacak bir roman.

[caption id="attachment_144365" align="aligncenter" width="385"] YABANCI - ALBERT CAMUS[/caption]

4. YABANCI - ALBERT CAMUS

Varoluşçuluğun yapı taşlarından biri olarak görülen Yabancı, insan iç dünyasında yaptığı yolculuk ile hayatı ve kendini sorgulama döneminde olan kişilerin başucu kitaplarından biridir. Annesinin cenazesinde ağlamayan bir gencin toplum tarafından yargılanması ve kendi iç dünyasına sığınması sonucu dönüştüğü yabancıya yönelik yazılan bu kitap, eleştirmenlerden de tam not almıştır.

Yabancı romanı insanı kendiyle yüzleştiren sürükleyici bir roman.

[caption id="attachment_144358" align="aligncenter" width="417"] FARELER VE İNSANLAR - JOHN STEINBECK[/caption]

5. FARELER VE İNSANLAR - JOHN STEINBECK

Fakirlik ve dostluk temalı bu kısa öyküde sımsıcacık bir hikaye bulurken bir diğer yandan da birbiri ile zıt iki karakterin çatışmalarına ve dostluğuna da şahit olacaksınız. Mevsimlik işçi olarak çalışan bu iki arkadaşın geçim ve hayat dertleri sizi içine çekerken dostluğun değerini daha derinden kavramaya başlayacaksınız.

Fareler ve İnsanlar Romanı bir dünya klasiği ve keşke hiç bitmese diyeceğiniz bir roman.

[caption id="attachment_144363" align="aligncenter" width="385"] SATRANÇ - STEFAN ZWEIG[/caption]

6. SATRANÇ - STEFAN ZWEIG

Çağımızın en popüler yazarlarından olan Stefan Zweig’ın sen sevilen kısa romanı olan Satranç, savaş sonrası dönemde tutsak edilmiş bir insanın yalnızlık ve boşluk ile verdiği mücadeleyi anlatıyor. Yıllarca bir hücrede yanında yalnızca bir satranç kitabı ile tek başına kalan bir adam, hücre hapsinden kurtulduktan sonra dünya şampiyonu olan bir satranç ustası ile karşılaşır. Bu kısa öyküde kendinizi farklı bir hayatın içerisine çekilmiş hissedeceksiniz.

Satranç; farklı hikayesi akıcı anlatımıyla harika bir roman.

[caption id="attachment_144357" align="aligncenter" width="385"] DÖNÜŞÜM - FRANZ KAFKA[/caption]

7. DÖNÜŞÜM - FRANZ KAFKA

Çek yazar Franz Kafka tarafından kaleme alınan bu enteresan eserde sabah uyandığından kendisinin bir böcek olduğunu farkeden bir adam ile tanışıyorsunuz. Oldukça sıradan bir hayata sahip olan Gregor Samsa bir sabah uyandığından içinde garip bir his vardır. Uykusu açıldıktan sonra kendi bedeninin bir böceğin bedenine dönüştüğünü idrak eden Samsa, bu oldukça ilginç durum ile nasıl başa çıkacaktır?

Dönüşüm; Hayal gücünün sınırlarını zorlayan, bir çırpıda bitecek harika bir roman.

[caption id="attachment_144355" align="aligncenter" width="422"] AÇLIK - KNUT HAMSUN[/caption]

8. AÇLIK - KNUT HAMSUN

Yazar olma hayali ile yanıp tutuşan bir gencin, bu hayale ulaşma yolunda yaşadığı sıkıntılı günleri anlatan kısa roman Açlık, pek çok açıdan bir başyapıt olma değeri taşıyor. Bir gün aç bir gün tok gezen bu genç, açlık ile birlikte bambaşka bir ruh halinde dalgalanıp giden hayatında kendisine tutunacak bir dal aramaya çalışıyor.

Açlık; Her sayfada biraz daha hikayenin içine gireceğiniz bir hikaye.

[caption id="attachment_144364" align="aligncenter" width="384"] SIDDHARTA - HERMANN HESSE[/caption]

9. SIDDHARTA - HERMANN HESSE

Buddha’nın hayatından esinlenerek yazılan bu kıs öyküde, öğretisi doğrultusunda yolculuğa çıkan ve hayatında pek çok şeyi bir ışık ya da bir deneyim olarak yorumlayan Siddharta bu ruhani ve fiziksel yolculuğunda çok çeşitli olaylar ile karşılaşıyor. Hermann Hesse tarafından kaleme alınan bu eserde Buddha’nın hayatını edebi bir şekilde okuyup anlayabilirsiniz.

[caption id="attachment_144362" align="aligncenter" width="396"] KUMARBAZ - DOSTOYEVSKİ[/caption]

10. KUMARBAZ - DOSTOYEVSKİ

Usta yazar Dostoyevski tarafından yazılan Kumarbaz, hayatını kumara veren bir gencin sevdiği kadın ile arasındaki ilişkisinden yola çıkarak bir sıradan insan tahlili yapmaktadır. Kumar yolu ile kazançlar elde eden eğitimli ve aşık bir gencin içsel buhranları ve duyduğu derin aşkı bu kitap sayesinde içinizde hissedebilirsiniz.

Dostoyevski fazla söze gerek yok. Hiç bitmesin diyeceğiniz ama bir çırpıda bitecek harika bir klasik.

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438479/en-surukleyici-10-roman