Bebeklerin Gaz Problemi için 3 Doğal Yöntem

Artık tipik bir vaka haline gelmiş olan bebeklerin gaz problemi, anne yüreğini sızlatan durumları beraberinde getiriyor. Ne yapacağını şaşıran ebeveynler, bebeklerinin sağlığını göz önünde bulundurarak ona zarar vermeyecek en doğal yöntemle buna bir çözüm bulmaya çabalıyor. Peki, bebeklerin gaz sancısı için ne yapılmalı?

Bebeklerin Gaz Problemi için Gaz Masajı

Bebeklerin gaz problemi için gaz masajı yapmak en garantili ve sağlıklı yöntemlerden biri olacaktır. Bu masajın etkisinin hissedilebilmesi için masajı uygulayacak kişinin enerjisinin pozitif olması çok önemli. Çünkü huzursuz olan kişinin enerjisi bebeğe geçerek onda daha büyük bir sıkıntıya sebep olabilir.

Bebeklerin gaz sancısı için ne yapılmalı? Bunun için öncelikle el temizliği yapılmalı. Daha sonra elleri birbirine sürtüp sakin ve yumuşak hareketlerle masaja başlayabilirsiniz. Sol el göbek üstüne yerleştirilirken sağ el göbek deliği altında dairesel biçimde hareket ettirilebilir. Bu iki elin hareket yönü birbirinin tersi olmalı. Daha sonra bebeğin ayak bileklerinden tutup birkaç saniye kadar karnına doğru bastırmanız ihtiyacını görecektir. Bu işlemi bebeğiniz rahatlayana kadar devam edebilirsiniz.

Bebeklerin Gaz Sancısı için Bitkisel Çözümler

Bebeklerin gaz sancısı bitkisel yollarla da giderilebilir. Papatya çayı bu grubun başını çekiyor. Bebek sağlığına zararlı bir etkisi bulunmayan bu çaya alternatif ise rezene olacaktır. Ancak kimi ebeveynler bebeğinin vücuduna anne sütü dışında bir şey girmesini istemeyebilir. Bunun için de acı elma yağı ile bebeklerin ayağına ve göbeğine masaj yapmak etkili olacaktır.

Bebeklerin Gaz Probleminde Annenin Beslenme Biçiminin Önemi

Bebeklerin gaz problemi yaşamasında emziren annelerin beslenme şekli de katkı sağlayabiliyor ne yazık ki. Bunu önlemenin en iyi yolu da süt yoluyla bebeğe gaz yapabilecek besinlerden uzak durmak olacaktır. Kahve, çay, az sıvı tüketimi annenin süt veriminde kötü bir etkiye sahip. Ayrıca emziren annenin psikoloji durumu da çok önemli. Stresli bir annenin emzirme sırasında bebeğiyle kurduğu bağ sırasında ona geçebilir ve bu da bebeklerin gaz sancısı yaşamasının sebeplerinde başı çeker. Bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

- OKU HABER, Anne & Bebek bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3439033/bebeklerin-gaz-problemi-icin-3-dogal-yontem