5 Maddede İlk Bilgisayardan Günümüze Neler Değişti (Bilgisayar Tarihi)

Bilgisayar Tarihine bakıldığında, bilgisayarların hayatımıza girmesinin üzerinden tam olarak 100 yıl geçmedi. Fakat o kadar hızlı bir değişime uğradılar ki, ilk çıkan bilgisayar ile şu anki bilgisayarların arasında dağlar kadar fark oluştu. Yaklaşık olarak 80 yıllık tarihi olan bilgisayarlarla ilgili birkaç madde ile değişimi gözler önüne sereceğiz. İlk bilgisayarı kim icat etti? İlk bilgisayarın adı ne? Ağırlığı ve boyutu nasıldı? Hepsinin yanıtı aşağıda:

İlk Bilgisayarın Adı: ENIAC

[caption id="attachment_148585" align="aligncenter" width="750"] İlk Bilgisayarın Adı ENIAC[/caption]

Her ne kadar birçok araştırmada ENIAC’tan önce bilgisayarlar olduğu söylense de, her birinde programlanabilir olmayışı, onluk sayı tabanına dayanmayışı gibi nedenlerle ilk çıkan bilgisayar olarak kabul görmemiştir. Bilgisayarların atası olarak görülen Electrical Numerical Integrator And Calculator yani ENIAC’ın kurulum amacı İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin silahların rotalarını doğru hesaplayabilmeleriydi. Yani internette olduğu gibi bilgisayar da askeri amaçlı araştırmalar sonucu bulundu.

Bilgisayar Tarihinde İlk Bilgisayarı Kim İcat Etti?

[caption id="attachment_148584" align="aligncenter" width="768"] John Presper Eckert[/caption]

Tahmin edersiniz ki, bir oda büyüklüğündeki bir bilgisayarı tek bir kişi icat etmemiştir. Kayıtlara göre başdanışmanlığını John Mauchly’in yaptığı, John Presper Eckert’in de başmühendis olarak çalıştığı proje 18 ayda bitti. 12 ayda da bilgisayarın kurulumu gerçekleşti.

40 tane farklı 2,5 metrelik rafı bulunan ve 18000 adet tüpüyle 167 metrekarelik yer kaplayan ENIAC, bir saniyede yapabildiği işlemlerle o zamanın hesap makinelerinden 1000 kat daha hızlı haldeydi.

Askeriyeden İş Sektörüne Geçiş

1951 yılında İngiltere’de J. Lyons and Co. Firması yöneticileri çalışma şekillerini daha iyi hale getirmek için araştırmalar yapıyorlardı. Bu araştırmalar sırasında ENIAC’ın geliştiricilerinden biriyle tanıştılar. Gıda sektöründe faaliyet gösteren bu firma, fırın departmanı için bir bilgisayar yapılmasını istiyordu. Bu sayede Lyons Electronic Office I adıyla LEO 1 bilgisayarı yapılmış oldu. İşlemci hızı 500khz olan bilgisayarın kötü tarafı çok fazla ses çıkarmasıydı.

İlk Kişisel Bilgisayar

[caption id="attachment_148583" align="aligncenter" width="640"] İlk Kişisel Bilgisayar[/caption]

Odaları kaplayan bilgisayarlardan kişisel bilgisayarlara geçiş süreci nasıl oldu? 1930’lardan itibaren devam eden bu süreçte, 1947’de ilk transistör bulundu, ilk mikroçip 1957’de üretildi ve ilk mikroişlemci intel 4004 1971 yılında piyasaya sürüldü. Tabi bilgisayarın parçaları küçüldükçe bilgisayar da küçülmeye başladı. Altair, Kenbak-1, IBM gibi birçok kişisel bilgisayarın ortaya çıktığı 70’li yıllarda en fazla ayakta kalmayı başaran IBM oldu. 1976 yılında apple’ın da ilk apple1 anakartını çıkardığı yıllarda kişisel bilgisayar gelişimi hızla yükselmeye başladı.

Ya Taşınabilir Bilgisayarlar?

[caption id="attachment_148578" align="aligncenter" width="550"] İlk Taşınabilir Bilgisayar[/caption]

Aslında kişisel bilgisayarların üretimi sırasında taşınabilir bilgisayarlar üzerine de çalışmalar devam ediyordu. 1967 yılında Xerox NoteTaker adında bir taşınabilir bilgisayar prototipi üretildi. Fakat günümüz laptoplarının atası olarak kabul edilen bilgisayar ise Macintosh’un Powerbook’u oldu. Tasarımı günümüz taşınabilir bilgisayarlarının hala temelini oluşturmakta.

İnternetin tarihini okumak için tıklayınız.

           

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3440916/5-maddede-ilk-bilgisayardan-gunumuze-neler-degisti-bilgisayar-tarihi