Ekonomi Alarm veriyor, Başkanlık Sistemi 73 Yıl Geriye Götürdü

'Başkanlık Sistemi 73 Yıl Geriye Götürdü' yorumu ile dikkat çeken Öztrak, başkanlık sisteminin eksik yanlarından şikayetçi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Öztrak: Ekonomi Alarm veriyor, Başkanlık Sistemi 73 Yıl Geriye Götürdü

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak " Geçtiğimiz 10 yıla baktığımızda Ekonomik Refah göstergelerinin tamamında yarı yarıya düşüş görülmektedir. Ekonomi alarm veriyor. Üstelik refah göstergeleri yarı yarıya düşerken işsizlik oranı 2 kat artmıştır. Tanzim satış mağazalarıyla bu durum giderilmeye çalışılsa da ekonomik kötü gidişin önüne geçilemiyor. 2010 yılına ait kalkınma planında işsizlik oranı 5,5 hedeflenirken, 2023 yılı hedefinde işsizlik 9,9'u bulmuştur. Bu durum planın iflas ettiğinin göstergesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Memleketinde Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneğini ziyaret etti. Gündeme dair değerlendirmelerinde "Türkiye'de Demokrasi Kan Kaybediyor ve Devlet her gün biraz daha kan kaybına uğruyor. Gelişmiş demokrasilerin vazgeçilmezi kuvvetler ayrılığı silikleşirken kuvvetler birliğine dönen bir yapı var. Eskiden demokrasi dediğimizde Kanun Yapıcı ile Yürütme Gücü birbirinin onay makamı değil denetleyicisiydi. Bu güçleri ayırabildiğimiz sürece gerçek demokrasiye yaklaşabiliriz. Devlet Kurumları hesap verebilir durumda olmalı ki alınan kararların hesabı birilerinden sorulabilsin. Medya bile artık kuvvetler birliğinin içinde eriyor."

Sorunlar Kalıcı Çözümlerle Değil Geçici Pansumanlarla Tedavi Edilmeye Çalışılıyor

İktidar içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıların ya farkında değil ya da görmezden geliyor. İki durumda birbirinden kötü. Kötü bir hastalık varsa bu aspirinle pansumanla tedavi edilemez.

Hükümet Giderek Hedef Küçültüyor

Biz Hükümetin ülkeyi iflas noktasına getirdiğini düşünüyoruz. Ekonomik verilerden bunu okuyoruz. Eski kalkınma planı çöpe atıldı önümüze yeni bir plan koydular. Bakın bu planda neler var ?

10 Yıl önceki 2023 Hedeflerimiz yarı yarıya düşerken işsizlikte rekor üstüne rekor geliyor. Artık 2023 işsizlik hedefimiz % 9,9. Biz bunu bir iflas göstergesi olarak görüyoruz.

Demokrasi Hedeflerimizde Küçüldü

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye 24 Haziran İstanbul Tekrar Seçimlerinden bu yana patinaj yapıp duruyor. Demokratik standartlarımız düşüyor, hukuk devleti anlayışı yara aldı, vatandaşın tenceresi de, cebi de devamlı boşalıyor. Gün geçtikçe millet daha da fakirleşiyor.

İktidar kanadı bulunduğumuz şu halde bile diyor ki Cumhurbaşkanlığı sistemi çok güzel küçük değişikliklerle düzelir. Peki bu sistem iyi ise neden Kurtuluş Savaşı vermiş Celal Bayar, İsmet İnönü kalkıp neden Cumhurbaşkanı ile parti genel başkanı aynı kişi olmasın, bunları birbirinden ayıralım demişler ? Şimdi döndük dolaştık Cumhurbaşkanını, partisinin de genel başkanı yapıp ülkeyi Başkanlık Sistemi 73 yıl geriye götürdük.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Öztrak Konuşma Videosu

[embed]https://youtu.be/yusuYNDH0qU[/embed]

DHA-Politika - Türkiye-Tekirdağ

Bakınız: Seçim Sistemi Değişiyor: Microsoft ile Seçim Güvenliği

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441280/ekonomi-alarm-veriyor-baskanlik-sistemi-73-yil-geriye-goturdu