Uyku Kalitenizi iyileştirecek 8 Besin

Uyku; vücudun düzeni ve işleyişi için olmazsa olmazdır. Herkes kaliteli uyku çekmek ister, kimi insan bunu başarsa da kimisi başaramaz. Uyku yeterince alınmadığında çeşitli hastalıklar, sindirim sistemi bozuklukları ve sinir sisteminde aksaklıklar ortaya çıkar. Araştırmalar sonucu uzmanlar, insanların günlük 7-9 saat arası uyumalarını öneriyor. Kaliteli uyku için tüketilen besinlerin türü ve miktarı da çok önemlidir. Bu yazımızda uyku kalitenizi iyileştirmek için sizlere önerebileceğimiz 8 besini derledik.

Uyku Kalitenizi iyileştirecek 8 Besin

[caption id="attachment_144343" align="aligncenter" width="1300"] Uyku kalitesini arttırmak için hangi besinleri tüketmeliyiz?[/caption]

1.Yumurta

Uyku Kalitenizi iyileştirecek 8 Besin arasında en önemlisi proteindir. Protein açısından zengin olan yumurta uyku kalitesini arttırmak için en önemli besinlerden biri. Ayrıca içerisinde bulunan demir, çinko, magnezyum, folat, B1 ve fosfor da uykuya dalmayı kolaylaştıran etken besin maddelerindendir.

2.Yulaf

Yulaf tahıl yönünden zengin bir besin olduğu için kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. Yulafı kahvaltıda tercih ettiğiniz gibi gece yatmadan önce de tüketmeniz uykuya dalışınızı kolaylaştıracak, rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

[caption id="attachment_144342" align="aligncenter" width="1440"] Uyku kalitesini arttıracak besinler hangileridir?[/caption]

3.Süt

Uyku Kalitenizi iyileştirecek 8 Besinden biri de süttür. Bazı araştırmalarda kaliteli bir uykunun kalsiyumla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Yatmadan önce içilen ılık süt ile vücudunuzun kalsiyum açığı giderilir, uyku kaliteniz artar.

4.Muz

Muzda yüksek oranda bulunan magnezyum ve potasyum kasların gevşeyip rahatlamasını sağlayarak uykuya geçişi hızlandırır. Yatmadan önce yiyeceğiniz bir muz sizin için faydalıdır.

[caption id="attachment_144341" align="aligncenter" width="1280"] Uyku kalitesi nasıl arttırılır?[/caption]

5.Bitki çayı

Rezene, papatya, zencefil gibi bitki çayları sinirlerinizi yatıştırarak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Yine de bitki çayları tüketirken miktarını abartmamakta fayda var.

6.Badem

Yatmadan önce yenen bir avuç badem vücudunuz açısından yararlı olacaktır. Badem magnezyum açısından zengin bir besindir. Araştırmalar iyi bir uykunun magnezyum dengesi ile bağlantılı olduğu göstermiştir.

[caption id="attachment_144339" align="aligncenter" width="1280"] Kaliteli uyku için ne yapılabilir?[/caption]

7.Kivi

Uyku Kalitenizi iyileştirecek 8 Besinden 7. si kividir. Aynı muzda olduğu gibi kivide de içerisinde bulundurduğu potasyumdan dolayı vücuda yarar sağladığı gibi uykuya dalışı hızlandırır. Bunun yanında içerisinde bulunan antioksidan kaynağı ve folat da uyku yapıcı etken bir madde olup stres seviyesini azaltarak kaliteli uyku almanızı sağlar.

8.Bal

Kaliteli uyku için son önerebileceğimiz besin bal. İster sütünüzün veya çayınızın içine bir kaşık atın ister sade bal tüketin, yeterli miktarda bal kan şekerinizi düzenleyerek rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

[caption id="attachment_144338" align="aligncenter" width="1200"] Kaliteli uyku için hangi besinler tüketilmeli?[/caption]

Bakınız: Sağlıklı Uyku İçin Öneriler

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441394/uyku-kalitenizi-iyilestirecek-8-besin