Kilo Vermek İstiyorum Diyorsanız İşte Size 7 İpucu

Fazla kilolarımızdan kurtulmak istediğimiz bir dönem mutlaka olmuştur. Daha fit bir bedene sahip olmak ya da zayıflamak için spor salonlarına yazılıp, çeşitli diyetler denemiş, hatta hiç çaba harcamadan 36 beden olmanın hayalini bile kurmuşuzdur. Maalesef ki hiçbir çaba harcamadan bu hayalin gerçek olması mümkün değil. Ancak hayatınızda yapacağınız küçücük değişikliklerle bunu gerçekleştirmek sizin elinizde.

Kilo Vermek İçin 7 İpucu

1 - Protein Sofraların Baş Tacı

Her öğününüzde protein mutlaka olmalı. Protein içeren besinler daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Bu sayede hem aşırı yeme isteğinden kurtulmuş oluruz hem de sağlıklı besinler tüketerek daha zayıf bir görünüme kavuşabiliriz. Protein içeren besinler; et, balık, yumurta, kuru baklagiller, süt, yoğurt, peynir ve bunlardan üretebileceğiniz alternatiflerdir.

2 - Her Öğünde Sebze

Ana öğünlerinizde tükettiğiniz yemeğin yarısının sebze ya da salata olmasına dikkat edin. Böylece vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin beslenirken, yemeklerden aldığınız kalori de azalır. İlginizi Çekebilir: A Vitamini Faydaları Nelerdir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

3 - Hazır Gıdaların Etiketlerini Okuyun

Alışveriş yaparken ürünlerin etiketini okuma alışkanlığını mutlaka kazanın. Şeker içeren gıdalar kan glikoz seviyenizde ani dalgalanmalar yapacağı için daha fazla yemek yeme isteği oluşturacaktır. Etiketleri muhakkak inceleyin ve eğer 100 gramında 5 gram üzeri şeker bulunuyorsa bu üründen hemen vazgeçin.

4 - Kilo Vermek İstiyorsanız Su İçin

Yeterli miktarda su tüketiyor musunuz? Yeterli miktarda su tükettiğimiz zaman tokluk hissi artacağı için açlık hissi de azalacaktır. Günde ortalama 1,5- 2 litre su tükettiğinizden emin olun.

5 - Zayıflamak İçin Düzenli Uyku Şart

Kilo vermek istiyorsanız yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Yetişkin bir insanın ortalama olarak 7 – 9 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. 6 saatten az uyumanız halinde, enerjiden yoksun olacağınız için sağlıksız gıda yeme isteğinizde artış olacaktır. Ayrıca az uyumak metabolizmanızı yavaşlatacağı için kilo vermenizi olumsuz etkileyecektir.

6 - Hayatınıza Hareket Katın

Zayıflamak için her gün hayatınıza fazladan hareket katmaya çalışın. Örneğin asansör kullanmak yerine merdiveni kullanın, öğle aralarında kısa yürüyüşler yapın, kısa mesafelerde arabanızı kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Fiziksel aktiviteniz arttıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve ekstradan da birkaç kalori yakmış olacaksınız. İlginizi Çekebilir: Sabah Sporu Gerçekten Sağlıklı Mı? Sabah Sporu Kimler İçin Tehlikelidir?

7 - Hızlı Kilo Verme Hayali Kurmayın

Kilo vermek istiyorsanız gerçekçi olun ve ulaşılabilir hedefler koyun. 1 ayda 10 kilo verdiren diyet gibi listelere güvenmeyin. Ayda ortalama 4 kilo zayıflamak gerçekçi ve sağlıklı olanıdır.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3441808/kilo-vermek-istiyorum-diyorsaniz-iste-size-7-ipucu