Mutlaka İzlemeniz Gereken 4 Dönem Filmi

Çağın gereklerine uyarak oldukça hızlı bir hayat yaşanıldığı söylenebilir. Bu yaşam tarzı da kimi için tekdüze ve kaçınılası bir hal alabilir. Durum böyle olunca zamanın farklı bir noktasına ışınlanma ihtiyacı doğuyor. Bunun da en iyi yolu kesinlikle dönem filmi açıp izlemek. Ancak havuz derin olunca boğulmamanız adına sizin için minik bir liste sunalım istedik.

Amadeus - 1984

1791 yılında hayatını kaybetmiş olan Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatının kritik noktalarına mercek tutan bir film bu. 1984 yılında yapılmış olmasına rağmen hala büyük bir izleyici kitlesine sahip olan Amadeus kesinlikle izlenecek filmler arasına alınmalı.

İzlenesi filmler: Amadeus

Tom Hulce'un Mozart'a hayat verdiği bu film, 8 dalda Oscar adaylığı elde ettiği gibi IMDB'de 8.3 olarak puanlanmış durumda. Yer yer eğlenceli sahnelerle karşılacak, ancak zaman zaman da trajedi ve hatalarına "ah vah" edeceksiniz.

Dönem filmleri: Amadeus

The Imitation Game - 2014

Oyuncu seçimleriyle oldukça başarılı olan bu filmin konusu İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların kullandığı Enigma kodunu kırmak adına matematikçilerin kıyasıya yarışması üzerine. Ancak asıl odak elbette ki Alan Turing'in başarısı oluyor. Bunun yanı sıra dönemin toplumsal sorunları üzerine de eğilen filmde pek çok ilginç nokta keşfedeceksiniz.

İzlenecek filmler: The Imitatiton Game

La Vita é Bella - 1999

"Hayat Güzeldir" ismiyle Türk seyircisiyle buluşan film, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri. Hangi yılda izlenirse izlensin film, izleyici üzerindeki etkisini taptaze tutmayı başarıyor. Nükteli dokunuşlarla hareket kazandırılmış bu dönem filmi, Nazi Almanyası'nda Yahudi bir ailenin geçirdiği travmaları ve bilhassa aralarındaki güçlü aile bağını seyircisine ustalıkla aktarabiliyor. Unutmaz replikleriyle vurucu bir etki bırakan filme gözyaşlarınız eşlik edecek.

Dönem filmleri: Hayat Güzeldir

The Book Thief - 2013

Markus Zusak'ın muhteşem kitabından sinemaya kazandırılmış ve yine Nazi Almanyası dönemine farklı bir açıdan ışık tutan filmlerden biri. Dönem filmi arayışınızda sizi en çok tatmin eden filmlerden biri olması muhtemel olan Türkçe adıyla Kitap Hırsızı, Yahudi bir sığınmacı Max ile aileye evlatlık olarak gelmiş Liesel'in arasındaki ilişki merkeze alınarak Nazi coğrafyasının etkilerini yansıtmaya çalışıyor.

İzlenecek filmler: Kitap Hırsızı

Bakınız: Don Brown – Başlangıç Kitabı İncelemesi

- OKU HABER, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3443101/mutlaka-izlemeniz-gereken-4-donem-filmi