Selülit Nedir? Selülit nasıl geçer?

Selülit Nedir?

İster şişman olsun ister zayıf olsun hemen her kadında selülit sorunu vardır. Peki selülit nedir? Selülit nasıl geçer? Neler yapılmalıdır? Selülit, deri altındaki düzensiz ve yoğun yağ birikmesiyle bacaklarda, kol ve kalça bölgesinde oluşan portakal görünümüne sahip bölgesel dolaşım bozukluğudur.

Selülit, kişinin genetiği, hormonsal yapısı ve yaşam tarzı ile birlikte oluşan bir rahatsızlıktır. Selüloit problemi genel olarak kadınlarda ortaya çıkar. Erkeklerin fiziksel yapılarından ve kas oranlarının yüksek olmasından dolayı çok fazla selülit sorunları yoktur. Hatta erkeklerde selülit sorunu yok denecek kadar azdır.

Selülit Neden Olur? 

Selülit neden oluşur sorusunun en doğru cevabı cildin alt bölümünde zamanla yağ birikmesi sonucu ciltte kırışıkların oluşması şeklindedir. Selülit miktarı, vücudun sıkılığına, kişinin yaşına, vücut yağ yüzdesine ve genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülit birçok neden bağlı olarak oluşabilir. Bunları şu şekilde sıralanabilir:

Selülit Nasıl Geçer ?

Selülit, genel olarak genetik, hormonsal yapı ve kişinin yaşam tarzı ile oluşan bir durumdur. Bunun yanında sadece kilolu ve yaşlı kadınlarda oluşmaz. Zayıf kişilerde de selülit oluşumu görülmektedir. Peki, selülit nasıl geçer? Selülitten kurtulmak için  için bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Selülitin engellenmesi için ilk olarak yeme içmeye dikkat edilmelidir. Sigara ve alkol azaltılmalı, bol sebze, sulu yiyecekler ve su tüketilmelidir.

Selülitten kurtulmanın bir başka yolu ise selülite yönelik spor ve egzersiz yapmaktır. Böylece bacak kasları güçlenir ve derinin elastikiyet durumu tekrar kazandırılır. Selülit rahatsızlığı olan kişi spor ve egzersiz yaparken kardiyo ve ağırlık çalışmalarına da ağırlık vermelidir. Selülit kremleri bu konuda çok da faydalı olmamaktadır. Sadece geçici bir çözüm olmaktadır. Çünkü selülit tedavisi cildin üzerinden değil cildin iç kısmından yapılmalıdır.

Selülitten kurtulmak için uygulanabilecek bir başka tedavi yolu ise selülit lazer yöntemi ve masaj yöntemidir. Bu yöntem birkaç seans uygulanarak 6 ay – 1 yıl arasında etkili olmaktadır.

daha canlı ve sıkılaşmış bir görünüm almaya başlar. Domates tüketerek kolajen üretimini çoğaltabilirsiniz.

Vücutta biriken fazla su da selülit oluşumuna sebep olur. Bu yüzden bağırsakların harekete geçirilerek vücuttaki fazla suyun atılması gerekir. Bunun için salatalık vazgeçilmez bir üründür. Salatalarınızda sirke, elma şırası sirkesi kullanarak bağırsaklarınızın temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Tüm bunların yanında dengeli beslenip, bol spor ve selülite dayalı egzersiz yaparak selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Selülit Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Selülit sorunu olan kişiler, daha sağlıklı ve daha güzel bir cilde sahip olmak için bazı noktalara dikkat etmelidir:

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3597437/selulit-nedir-selulit-nasil-gecer