Ceza İnfaz İndirimiyle İlgili Ayrıntılar Netleşti! Af Yasası Ceza İndirimi Meclis'e Ne Zaman Sunulacak? Hangi Suçları İçine Alacak?

Son dakika haberi olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından meclise getirilmesi planlanan 2. yargı paketi ile ilgili açıklamalar yapıldı. Adalet Bakanını ikinci Yargı Paketi konusunda yaptığı açıklamanın ardından 2020 af yasası ve ceza indirimiyle ilgili tüm detaylar ortaya çıktı. 2019 yılı sonlarına doğru çalışmalarına başlanan ve 39 maddeden meydana gelen af yasasıyla ve ceza indirimiyle ilgili 1. Yargı Paketi meclisten geçerek resmi gazetede yayınlanmıştı.

Peki, af yasası Meclis'e ne zaman getirilecek?Adalet bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti TBMM grup toplantısında bulunmak üzere geldiği Meclis'te basın tarafından sorulan soruları cevapladı. Gül, soruları cevaplarken İkinci Yargı Paketi ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Kimler ve Hangi Suçlar Ceza İndiriminden Faydalanacak?

Cezaevlerindeki aşırı doluluk nedeniyle ve bu doluluğu azaltmak maksadıyla hazırlanan infaz indirimi konusuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu toplantıda 6 suç haricinde bulunan diğer suçlarla ilgili olarak alternatif infaz yöntemleriyle alakalı konular üzerinde durulduğu belirtildi. Peki, bu yöntemler nelerdir? İşte cevapları:

Peki, Af Yasasını ve Ceza İndirimini Kapsamayan 6 Suç Nedir?

Gerçekleştirilecek olan yeni düzenleme ile terör, cinsel istismar, mükerrer suçlar, uyuşturucu, organize suçlar ve kasten adam öldürme suçlarını ise kapsamayacağı öngörülüyor.

Gündüz veya hafta içi işine gidecek, gece veya hafta sonu cezaevine geri dönmeleri planlanan suçluların ise büyük kısmının ekonomik suçlar ile ilgili ceza alanlara uygulanarak bu şekilde onlara işlerini yürütebilme imkanının verileceği söyleniyor.
Bu yöntemlerden 40 bin kişinin faydalanacağı düşünülüyor ve zamanla bu sayının 100 bini bularak aşacağı ise AK Parti kaynakları tarafından dile getiriliyor.

Ceza infaz düzenlemesi ne zaman çıkacak sorusuna ise; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklamasında, tüm bunların birkaç hafta içerisinde neticeye kavuşacağını bildirdi. Uzun zamandır üzerinde çalıştıklarını da belirten Adalet Bakanı, sonucun Meclis gündemine bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca toplumu rahatsız etmeyecek bir şekilde hakkaniyet ve adalet çerçevesinde hazırlanacağını da ifade ederek, Ak Parti grubunun da üzerinde çalıştığını belirtti.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3650149/ceza-infaz-indirimiyle-ilgili-ayrintilar-netlesti-af-yasasi-ceza-indirimi-meclise-ne-zaman-sunulacak-hangi-suclari-icine-alacak