Kurumuş Kan Lekesi Kumaştan Nasıl Temizlenir?

Hayatınızda karşılaştığınız en kalıcı leke hangisi? Vişne suyu, sıvı yağ, çamur? Evet bu lekelerin hepsi çok kalıcı. Her birini çıkarması çok güç. Peki, kurumuş kan lekesi çıkarmak mümkün mü? Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar ? İşte, Kurumuş Kan Lekesi Temizleme Yöntemleri !

Kurumuş kan lekesi çıkarmanın birçok püf noktası bulunmaktadır. Birçok kişi, kan lekesinin kolay çıkmayacağını özellikle kuruyan kan lekelerinin nasıl çıkacağı konusunda oldukça tereddütlü olduğu bilinmektedir.

Kan lekesini çıkarmak için hızlı şekilde hareket etmek ve asla leke yok oluncaya kadar yıkama ve kurutmaktan kaçınmak sayesinde gerçekleşmektedir. Kurumuş kan lekelerini çıkarmanın 5 farklı yöntemi bulunmaktadır. Buna göre;

  1. Sabun ve su ile ovalayarak temizleme
  2. Et terbiyesi tozu kullanmak
  3. Enzimatik temizleyicilerden yararlanmak
  4. Limon suyu ve güneş ışığından yararlanmak
  5. Daha güçlü bakım yapmak

Bu 5 farklı yöntem kullanılarak, kan lekeleri ve kurumuş kan lekeleri kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Kullanılacak yöntemler, kumaşın zarar görmemesi ve daha kolay çıkarılabilmesi için uygulanan pratik yöntemlerdir.

1 - Sabun ve Su ile Ovarak Kan Lekelerini Çıkarma

Kan lekesi çıkarma işlemi için su ve sabun kullanmak, bilinen ilk yöntemdir. Oldukça kolay olan bu yöntemde, farklı bir temizlik aparatı kullanılmasına gerek yoktur. Özellikle keten ve pamuklu kumaşlarda daha uygundur.

2 - Et Terbiyesi Tozu ile Kan Lekesi Çıkarma

İpek ve yün kumaş üzerinde kullanılabilecek et terbiyesi tozu , kan lekelerindeki proteinleri kolaylıkla parçalar. Ancak bu ürün kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Her ne kadar bazı ipekli kumaşlar için tavsiye edilse de et tenderizer yani et terbiyesi tozu, ipek ve yün kumaş liflerini parçalayabilmektedir.

3 - Enzimatik Temizleyicilerle Kan Lekelerini Çıkarma

Kurumuş kan lekesi çıkarma yöntemlerinden biri de enzimatik temizleyicilerdir. Enzimatik temizliyeciler ; protein ve organik kalıntıların temizlendiği, hafif alkali biyolojik temizleyiciler olarak adlandırılmaktadır.

4 - Limon Suyu ve Güneş Işığı ile Kan Lekesi Temizleme

Limon suyu ve güneş ışığı ile kan lekesi temizleme işlemi, genel olarak güneş ışığı olduğu zaman yapılmalıdır. Limon suyu ve güneş ışığı, narin kumaşlarda ve ipekli kumaşlarda kullanılmamalıdır.

5 - Çok Güçlü Temizlik Maddeleriyle Kurumuş Kan Lekesi Çıkarma

Çok güçlü temizlik maddeleriyle kurumuş kan lekesi çıkarma işlemi için dikkatli olunması gereklidir. Hafif temizlik ürünlerine göre çok daha güçlü olan temizlik ürünlerinin, kumaşa zarar verme olasılığı yüksektir.

Önemli İpuçları

Kurumuş kan lekesi çıkarma işleminde bazı püf noktaları bilmek, her zaman kumaşınızı kurtarmanız için yeterlidir. Buna göre;

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3664830/kurumus-kan-lekesi-kumastan-nasil-temizlenir