Greenpeace Uyardı: Ukrayna Yangını Çernobil Bölgesi Pripyat'a 1 Km Mesafede!

Greenpeace uyardı: Ukrayna yangını Çernobil bölgesine 1 Km mesafede! Ukrayna’da geçtiğimiz hafta içerisinde başlayan yangının Çernobil nükleer faciasının meydana geldiği bölgeye 1 km kadar mesafede olduğunu bildirdi! Greenpeace ’in yaptığı uyarıya göre meydana gelen bu durum radyasyon riskini artırabilir. Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi ise yaptığı açıklamada yangının kontrol altında olduğunu bildirdi fakat bazı bölgelerde alevlerin devam ettiğini ifade etti. Ancak Reuters Haber Ajansı ’nın kaydettiği resimlerde nükleer facianın yaşandığı yerin etrafındaki 30 km’lik güvenlik bölgesinin de meydana gelen yangından dolayı karardığı görüldü.

Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi ile Greenpeace Farklı Konuşuyor!

Kaydedilen uydu görüntüleri doğrultusunda ilk yangının 34 bin hektar kadar alanı kapsadığını bildiren Greenpeace ise, 12 bin hektar kadar bir bölümü de etkisi altına alan ikinci bir yangının Çernobil faciasının meydana geldiği yere bir km mesafeye kadar yaklaştığını bildirdi.

Ukrayna Devletinin Acil Durum Servisi ile Greenpeace’nin açıklamaları arasında ise farklılıkar ortaya çıkıyor. Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi, radyasyon oranının Kiev ile civarında normal sınırlar içerisinde seyrettiğini bildirdi.  Greenpeace ise uydu görüntülerine bakarak yangın bölgesindeki durumun yapılan resmi açıklamalardan daha feci olduğunu ifade ediyor.

26 Nisan 1986 yılında meydana gelen en büyük nükleer facia ise yine Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelmişti ve etkisi Avrupa ile Türkiye’ye kadar ciddi boyutta uzanmıştı. O dönemde meydana gelen facianın patlamasından çıkan zehirli bulutlar ABD, Kanada ve Japonya’ya kadar ulaşmıştı. Avrupa da zehirli bulutların toprağa çökmesi nedeniyle tarlalardaki ekinler sökülmüştü. Çok sayıda insan gerek Türkiye’de gerek Avrupa ve diğer ülkelerde bu faciadan etkilenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kaydettiği verilere göre ise o dönemde 30 kilometreyi bulan mesafede çalışan ve aynı zamanda bölgede yaşayan 600 bin civarında kişi yüksek dozda radyasyona maruz olmuştu. Ayrıca Ukrayna ve Ukrayna’ya komşu olan ülkelerle birlikte dünyada milyonların üzerinde insan yaşanan Çernobil Faciası 'ndan dolayı olumsuz bir şekilde etkilenmişti.

Gelismeleri Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz

https://t.me/s/okuhaber 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4168654/greenpeace-uyardi-ukrayna-yangini-cernobil-bolgesi-pripyata-1-km-mesafede