Corona Çinlilerin Yemek Listesini Değiştirdi!

Corona Çinlilerin yemek listesini değişikliğe uğrattı. Çin’de uygulanan Koronavirüs karantinasından sonra restoranlar ve kafeler açılmaya başladı. Açılan restoranların ve kafelerin menülerinde bitki bazlı sahte et ürünleri satılmaya başladı. Starbucks kafelerinde de Çarşamba gününden bu yana Amerika firması olan Beyond Meat şirketinin bitki ağırlıklı ürünler satışa sunuldu.

Bir diğer hazır yemek firması olan KFC ise önümüzdeki haftadan itibaren bitki bazlı tavuk ürünlerinin başlatılacağını duyurdu.

Çin’de Yemek Tarzı Değişiyor!

Covid-19 salgını sonrasında sağlıklı yaşam tarzına önem vermeye çalışan Çinliler, Çin'de yemek tarzını değiştiriyorlar. Beyond Meat şirketi, bitki içerikli gıdalar da talep artışı olduğunu ve bu sebeple ülke genelinde bulunan Starbucks şubelerinde 3 farklı bitki ağırlıklı yemekleri satışa sunduklarını bildirdi.

KFC’nin şubelerinin bulunduğu Şanghay, Guangzhou ve Shenzhen kentlerinde ise deneme süresince bitki içerikli tavuk satılacağı açıklandı.

Bir Beyond Meat sözcüsü tarafından yapılan genel bir açıklamada ise,

"Asya'yı uzun dönem büyüme için stratejik olarak kilit bir bölge olarak görüyoruz ve Beyond Meat'in amacı 2020 sonunda yerel olarak Asya'da üretime geçebilmek"

sözlerine yer verildi.

Beyond Meat ürünleri başta Singapur ve Güney Kore olmak üzere Tayland ve Filipinler gibi bir çok Asya ülkelerinde satışa sunuldu. Fakat bu tür bitki içerikli ürünlerin Çin’de pazarlanması ise güç oluyor.

Çin’in Pazar Araştırma Grubu yetkililerinden Shaun Rein ise bu duruma şu şekilde açıklama getiriyor:

"Daha sağlıklı, et olmayan proteinlere yönelik talep Çin'de ABD'de olduğu kadar yüksek değil çünkü Çinliler halihazırda günlük besin düzenlerinde Amerikalılardan daha fazla sebze yiyorlar. Çinliler yine de nadiren vejetaryen olduklarını söylüyor."

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4307626/corona-cinlilerin-yemek-listesini-degistirdi