Türk Milli Klavye Takımı Hem Rekor Kırdı Hem Dünya Şampiyonu Oldu

Türk Milli Klavye Takımı, INTERSTENO tarafından düzenlenen Dünya İnternet Klavye Şampiyonası’nda 8 madalya alarak şampiyon oldu. Yarışmaya birçok ülkeden on binlerce yarışmacı katılmıştı.

Klavye kullanımı konusunda her ülkede farklı yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda başarı gösteren kişiler ve takımlar daha sonra INTERSTENO yarışmasına katılım sağlarlar. Bu yarışma Birleşmiş Milletler bünyesinde Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenir. Klavye yarışmaları arasında en prestijli olanı da budur.

Klavye şampiyonası bu sene 14 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu büyük yarışmaya 30 farklı ülkeden tam 1490 klavye yarışmacısı katılım sağladı.

Türk Milli Takımı bu şampiyonada büyük bir başarı elde etti. Milli takımımız 1 dünya şampiyonluğu elde etti ve bunu da dünya rekoru kırarak gerçekleştirdi. Takımımızın farklı dallarda elde ettiği başarılar şu şekildedir;

Elde edilen bu başarılar sayesinde Türk Milli Klavye Takımı, 2020 Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Şampiyonada yarışmacılar, anadil ve 17 farklı dil olmak üzere 2 farklı alanda boy gösterdiler. Türkiye’nin aldığı madalyalar dışında kalan 16 madalya katılan diğer ülkeler arasında kazanıldı. Yarışmaya katılan diğer ülkelerin kazandığı madalya sayıları ise şu şekildedir;

Dünya Rekoru Kırdılar

Afyon ve Ankara’dan yarışmaya katılım sağlayan Nisan Maya Tunçoğlu ve Celal Aşkın dünya rekoru kırarak tarihe geçtiler.

Nisan Maya Tunçoğlu, Afyonkarahisar Sandıklı Cumhuriyet Ortaokulu’nda eğitim görmekte. 0-12 yaş kategorisinde yarışmaya katılan Nisan, dakikada 109 kelime yazarak, kendi yaş grubunun yeni rekoruna imza atmış oldu. Elde edilen bu başarı ile beraber Türk Milli Takımı da genel sıralamada derece kazandı. 15 farklı dilde 47336 vuruş yapan Nisan, ülkemizin gurur kaynağı oldu.

Celal Aşkın ise 21-99 yaş kategorisinde yarışmaya katıldı. Aşkın, şuan hali hazırda T.C. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi’nde görevlidir. Dakikada 153 kelime yazarak kendi alanında rekor kırmayı başaran Celal Aşkın tarihe adını yazdırdı.

Aşkın ve Nisan’ın da aldıkları şampiyonlukla beraber Türk Milli Takımı, şampiyonluk sayısını 100’ün üzerine çıkarmayı başardı. Elde edilen bu başarıların 39 tanesi dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

Madalya Kazanan Türk Yarışmacılar

Milli takımda yer alan diğer yarışmacılardan madalya kazananların isimleri ise şöyle;

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4792383/turk-milli-klavye-takimi-hem-rekor-kirdi-hem-dunya-sampiyonu-oldu