Rusya Libya’da Savaşmak Üzere Suriye’den Paralı Asker Alımını Hızlandırdı!

Rusya’nın Libya’nın doğusundaki General Halife Hafter’e destek olması amacıyla çok sayıda Suriyeli askeri paralı olarak işe aldığı ve bu işe alımlarında mayıs ayı içerisinde hız kazandığı belirtildi.

Mayıs Ayında Wagner Grubu Libya'ya Asker Yerleştirdi!

Reuters Haber Ajansı’nın bir haberinde Rus ordusu gözetiminde Wagner Rus özel güvenlik şirketince istihdamın yürütüldüğü ve ayrıca Suriyeli savaşçıların ilk bölümünün Libya'ya 2019 yılında gönderildiği ifade edildi. Rus Savunma Bakanlığı ise bu konuyla ilgili soruların tamamını cevapsız bırakıyor.

Reuters’in Mayıs ayı içerisinde gördüğü gizli bir BM raporuna göre ise Wagner grubu tarafından Libya’ya 200 bin civarında savaşçı yerleştirdi. Fakat Rusya’nın Libya’da güç bulundurduğu iddiaları Moskova tarafından reddediliyor.

Bölgeden bildirilen kaynaklara göre ise Libya’da savaşın kızışması artarken, Suriye’deki savaşın hızının kesilmesiyle birlikte, Rusya’nın işe alımlarıda daha fazla hız kazandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından da Rusların mayıs ayı içerisinde Libya’da savaşmaları için 900 kişinin üzerinde Suriyelinin işe alındığı açıklandı. Ayrıca alınan bu askerlere ayda bin veya iki bin dolar civarında değişen miktarlarda maaşlar ödendiği ifade edildi.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4809284/rusya-libyada-savasmak-uzere-suriyeden-parali-asker-alimini-hizlandirdi