Danıştay’dan CHP’li Belediyelerin Yardım Kampanyası İçin Karar Çıktı

CHP, belediyelerin yardım kampanyası düzenlemesini yasaklayan genelge hakkındaki yürütmenin durdurulmasını talep etmişti. Danıştay, bugün aldığı karar ile bu talebi reddetti.

Özellikle İstanbul ve Ankara belediyelerinin, koronavirüs nedeniyle başlattığı yardım kampanyaları büyük olay olmuştu. İçişleri Bakanlığı, belediyelerin yardım kampanyası düzenleyemeyeceği söyleyerek bir genelge yayınladı. Bu genelge yargı makamı tarafınca kabul edildi. CHP’nin yürütmeyi durdurma talebi ise Danıştay tarafından reddedildi.

Karantina günlerinde birçok belediye yardım kampanyası başlatmıştı. Bu kampanya kapsamında toplanan paralar ile Covid-19 salgınından dolayı işinden olan ailelere yardım edilecekti. Fakat başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok devlet yetkilisinin ve hükümetin tepkisi ile karşılaşıldı.

Konuya ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

“ Devlet içinde, devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan, şu anda bu kampanyalar sadece devletimizin açıkladığı birimler tarafından yürütülmektedir. Belediyeler böyle kampanyalar açacak olursa, devlet içinde devlet olur. Yasalar da buna müsaade etmiyor.”

İfadelerini kullanarak tepkisini göstermişti.

İçişleri Bakanlığı Genelge Yayınladı

Süreç içerisinde İçişleri Bakanlığı bir genelge yayınlayarak belediyelerin yardım toplamasının yasak olduğunu bildirdi. Yardım kampanyalarının sadece; gerçek kişiler, vakıflar, spor kulüpleri, dernekler ve kurumlar yardım kampanyası düzenleyebileceği açıklandı. Bu nedenle de belediyelerin gerçekleştirdiği yardım kampanyalarının kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle kampanya kapsamında alınan paralara bloke getirildi.

CHP’li Belediyeler Yürütmenin Durdurulması için Yargıya Başvurdu

Genelgenin yayınlanması sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olayı yargıya taşıdı. Genelgenin ve yürütmenin durdurulmasını istediler. Bu nedenle de İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgenin iptali için Danıştay’a dava açıldı.

Danıştay Flaş Bir Karar Verdi

CHP’li belediyeler tarafından açılan davayı Danıştay 10.Dairesi inceledi. Bugün alınan karar ile CHP’nin, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararın durdurulması talebi reddedildi. Bu karar ile beraber belediyelerin yardım toplamasının önü kesilmiş oldu. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4923584/danistaydan-chpli-belediyelerin-yardim-kampanyasi-icin-karar-cikti