Türkiye'nin İlk Elektrikli Otobüs Modeli TEMSA Avenue EV ASELSAN İmzası Taşıyor!

ASELSAN elektrikli otobüs Avenue EV modeli, evrensel bir sorun olan karbon salınımını en aza indirmeyi amaçlayan, doğa dostu bir yeniliktir. Otomotiv dünyasına büyük bir nefes getiren ASELSAN e-otobüs , dünyayı saran ve küresel ısınma nedeni olan karbon emisyonunu önlemeye katkı sağlamaktadır. 

Avenue EV ASELSAN TEMSA İşbirliğinden Doğdu

Benzinli otobüs modelleri kilometre başı 822 gram karbondioksit üretmektedir. Türkiye'nin ilk yerli elektrikli otobüsü üretimi ihtiyacını son derece önemli kılmaktadır. Türk savunma sanayisinin lider kuruluşu ASELSAN ile TEMSA işbirliği sonucunda şehir içi otobüs yolculuklarını doğa dostu hale getirmeyi planlarken, bu noktada sürdürülebilir çözümler üretmeyi planlamaktadır. 

1 - Durakta Şarj Sistemi Geliyor

ASELSAN ultra hızlı şarj sistemi ile e-otobüs araçları için duraklarda şarj doldurma imkanı sunulmaktadır.  İlk %100 yerli elektrikli otobüs Avenue EV modeli ile yolculukların çok daha sağlıklı ve verimli olacağı düşünülmektedir. Akaryakıt istasyonları ile bir ilişkisi kalmayan bu otobüsler, otobüs duraklarında şarj edilebilecek.

TEMSA Avenue EV, ilk hareket noktasında toplam 8 dakikalık bir sürede tam pil şarj olma özelliğine sahiptir. Güzergah dışına çıkmayan bu araçlar, pilleri hiç bitmeden ring yapma şansı yakalayabileceklerdir. 

2 - TEMSA Avenue EV ve Tek Şarjla 70 Km Özelliği

Temsa Avenue EV modeli, tek şarj ile 50 ile 70 km mesafeye ulaşabilmektedir. Motor titreşimi hissedilmeyen bu araçlarla çok daha rahat yolculuklar sağlanabilecektir. İç hacmi çok daha geniş olan bu tasarımlarda yolculuk, oldukça rahattır.

3 - Türkiye'nin İlk E-Otobüsü

2014 yılından bu yana elektrikli araç teknolojileri alanında da faaliyet gösteren ASELSAN TEMSA ile yaptığı anlaşma sonunda Avenue EV elektrikli otobüs modeline imza atmış oldu. 

Yüzde 100 yerli üretim olacak olan otobüs modeli, ülkemiz coğrafyasına uygun şekilde tasarlandı. Türkiye trafik ve yer şekillerine uygun olarak tasarlanan araç için arazi şartları ve iklim koşulları da dikkate alındı. 

4 - Trafik Yoğunluğunu Azaltacak

İstanbul gibi yoğun trafik sorunu yaşayan şehirlerde, bu duruma sebep olan etmenlerin başında özel araç kullanımı gelmektedir. E-otobüs modellerinin konforlu ve ferah tasarımı, şehir halkını toplu taşıma araçlarına yönlendirmeyi sağlayacaktır. İnternet bağlantı sistemi olan, gürültü önleyici cam ve dış kaplama sayesinde çok sakin bir yolculuk imkanı sunan bu özel tasarım araçlar, aynı zamanda otomatik hız sınırı özelliklerini de taşımaktadır. 

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilinmesi Gereken İlginç Bilgiler

- OKU HABER, Teknoloji Haberleri bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5113273/turkiyenin-ilk-elektrikli-otobus-modeli-temsa-avenue-ev-aselsan-imzasi-tasiyor