İngiltere Charlie Hebdo Karikatürü Konusunda Fransa'yı Destekledi

Türkiye için büyük öneme sahip olan iki olayın tarafı Fransa, Charlie Hebdo karikatürü konusunda " ifade özgürlüğü" savunmasında bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Fransa Büyükelçiliği Maslahatgüzarı arasında yapılan toplantıda Dışişleri Bakanı Hz. Muhammed karikatürü ve Recep Tayyip Erdoğan karikatürü ile ilgili Fransa'yı kınamıştı. 

İngiltere Fransa'yı Savundu

Charlie Hebdo karikatürü ile ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab üstü örtülü bir şekilde Fransa'yı destekleyen ifadelerde bulundu. NATO üyelerini konu ile ilgili hoşgörü ve ifade özgürlüğünü desteklemeye davet eden İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab Türkiye'ye karşı tavır takınan açıklamalarda bulundu. 

“Birleşik Krallık, öğretmen Samuel Paty’nin korkunç bir şekilde öldürülmesi ardından Fransa ve Fransız halkıyla dayanışma içindedir. Terörizm asla ve hiç bir şekilde meşru görülemez” 

Olayın sebep olduğu kişileri terörist olarak tanımlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, 

“NATO müttefikleri ve genel olarak uluslararası toplum, hoşgörü ve ifade özgürlüğü temel değerleri konusunda omuz omuza durmalı. Teröristlere asla bizi bölme zevkini tattırmamalıyız” 

sözleri ile dikkat çekti. 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5651922/ingiltere-charlie-hebdo-karikaturu-konusunda-fransayi-destekledi